Çeşitli temaslarda bulunmak üzere İstanbul'a gelen Jens Stoltenberg, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

"NATO içinde Rusya-Ukrayna Savaşı'nın bitmesini değil, uzamasını, böylece Rusya'nın yıpranmasını arzu eden üyeler olabilir mi? Tüm üyelerin savaşın hemen şimdi sona ermesi konusunda hemfikir olduğunu görebiliyor musunuz?" sorusuna Stoltenberg, "Elbette herkes bu savaşın bitmesini ister ancak bunun ne olduğunu anlamamız gerekiyor. Bu, bir taarruz savaşı. Rusya, Putin bir diğer ülkeyi işgal ediyor. Elbette Ukrayna, Rusya'nın bu saldırılarla ele geçirdiği topraklarını yeniden almak için kendini savunma hakkına sahip. Şunu anlamalıyız ki bu savaşı Putin başlattı. Onun tercihiydi ve bu savaşı isterse yarın bitirebilir" dedi.

Sözlerine devam eden Stoltenberg, şu ifadeleri kullandı:

"Aynı zamanda şunu da anlamalıyız ki Putin ve Rusya, savaşmayı bırakırsa barışa kavuşacağız. Zelenski ve Ukrayna savaşmayı bırakırsa Ukrayna, bağımsız bir egemen ulus olarak varlığını sona erdirecek. Dolayısıyla Ukrayna'yı desteklemek, onların kendilerini savunmalarını sağlamak gibi bir sorumluluğumuz var. Elbette, bu savaşın bir aşamada müzakere masasında sona ereceğine inanıyorum ancak Ukrayna'nın müzakere masasında neler başarabileceğinin kesinlikle savaş alanındaki güce bağlı olduğunu da biliyoruz. Dolayısıyla Ukrayna'nın bağımsız bir ulus olarak hüküm sürmesini istiyorsak ülkenin elini güçlendirmek ve Ukrayna için kabul edilebilir bir sonuç veya müzakere olasılığını en üst düzeye çıkarmak için Ukrayna'ya askeri destek sağlamamız gerekiyor."

'KATILIM SÜRECİNİN TAMAMLANMASI GELDİ'

"Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılması durumunda bu ülkelerde örgütün nükleer kapasitesinin konuşlandırılması teknik olarak mümkün olacak mı? Örgüt kararlarını konsensüsle alıyor ama bir Genel Sekreter olarak sizce örgüt böyle bir konuşlandırmayı değerlendirmeye almalı mı?" sorusuna ise Stoltenberg, "Nükleer duruşumuzu ve konuşlandırmalarımızı değiştirme planımız yok yani bu bir mesele olmadı. NATO, bir savunma ittifakıdır. Elbette Türkiye'nin de dahil olduğu tüm NATO müttefiklerinin, Madrid'deki zirvemizde Finlandiya ve İsveç'i İttifak'a katılmaya davet etmesini memnuniyetle karşılıyorum. Ayrıca Türkiye, Finlandiya ve İsveç, ortak memorandumu kabul etti" cevabını verdi.

Finlandiya ve İsveç'in Türkiye'ye silah ihracatı üzerindeki kısıtlamaları kaldırdığını belirten Stoltenberg, "Türkiye, Finlandiya ve İsveç'in buluştuğu ve terörle mücadele konusunda, daha birçok konuda birlikte çalıştıkları kalıcı mekanizmayı, yapıyı oluşturduk. Bu nedenle haziranda imzaladığımız Katılım Protokolü'nü onaylamanın ve katılım sürecini tamamlamanın zamanının geldiğini düşünüyorum" dedi.

İsrail'den Suriye'deki Halep Havalimanı'na saldırı İsrail'den Suriye'deki Halep Havalimanı'na saldırı

'NATO GÜÇLÜ BİR İTTİFAK'

"Dünya, nükleer savaş tehlikesini aklından çıkaramıyor. NATO, tüm üyelerini böylesi bir felaket senaryosundan koruyabilecek kapasiteye sahip mi?" sorusuna ise Stoltenberg şu yanıtı verdi:

"NATO, tarihin en güçlü ittifakıdır. NATO, dünyanın askeri gücünün yüzde 50'sini temsil ediyor. Tabii ki tüm NATO müttefiklerini korumaya ve savunmaya hazırız. Bu, bir çatışmayı kışkırtmak için değil, çatışmayı önlemek içindir. Eğer bir müttefik saldırıya uğrarsa tüm İttifak'ın NATO'nun temel görevi olan 'Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için' şeklinde karşılık vereceği kesinlikle açıktır. O zaman barışı koruyabilir, savaşı önleyebiliriz.

Rusya'dan gördüğümüz, pervasızca tehlikeli nükleer retoriktir. Rusya, bir nükleer savaşın kazananının olmayacağını, asla savaşılmaması gerektiğini ve Rusya için ciddi sonuçları olacağını anlamalıdır. Dolayısıyla nükleer silahların herhangi bir şekilde kullanılması, Rusya'nın olmasını kesinlikle engellemesi gereken bir şeydir."

Rusya'nın nükleer silah kullanma ihtimaline karşı Stoltenberg, "(Rusya'nın) Herhangi bir nükleer silah kullanma olasılığı halen düşük ama aynı zamanda sonuçlar da çok büyük ve yıkıcı. Bu yüzden riski ciddiye almamız gerekiyor. Rusya'nın yaptıklarını yakından takip etmemizin nedeni de bu. Şimdiye kadar nükleer duruşlarında herhangi bir değişiklik görmedik ama biz izlemeye devam edeceğiz ve teyakkuzdayız çünkü Rusya'nın Ukrayna'da nükleer silah kullanmasını engellememiz gerekiyor" yanıtını verdi.

Ukrayna'ya sağlanan silah yardımlarında ağır silahlara geçiş yapmak konusunda ne düşündüğü sorulduğundaysa Stoltenberg, "NATO müttefikleri ve NATO, birçok farklı türde destek sağlıyor. Ayrıca yakıt, kışlık giysiler, iletişim sistemleri gibi ölümcül olmayan destekler de büyük önem taşıyor ama tabii ki öldürücü silahlar ve ağır silahlar da önemli. NATO müttefiklerinin de Ukrayna'ya ağır ve modern silahlar, zırhlı araçlar, uzun menzilli toplar ve uzun menzilli sistemler sağlamasını da memnuniyetle karşılıyorum. Bu ikmaller, modern silah sistemleri de her geçen gün savaş alanında fark yaratıyor. Ukrayna ordusunun savaş alanında kazandığı zaferler, elbette her gün sergiledikleri yiğitlikleriyle, cesaretleriyle Ukraynalı askerlere aittir ancak elbette NATO müttefiklerinden ve ortaklarından aldıkları destek geri püskürtmelerini, topraklarını geri almalarını ve savaştaki ivmeyi korumalarını mümkün kıldı" şeklinde cevap verdi.