NASA, Ay'a gidecek 18 kişilik ekibi açıkladı

NASA, Artemis programı kapsamında Ay'a seyahat edecek 18 astronotun ismini açıkladı. NASA tarafından yapılan açıklamada,  2024’te ayın yüzeyinde yürüyecek ilk kadın ve erkek astronot da yer alıyor...

BİLİM & UZAY 10.12.2020 - 12:17 10.12.2020 - 12:17 Dokuz8 Haber

NASA, Artemis programı kapsamında Ay'a seyahat edecek 18 astronotun ismini açıkladı. NASA tarafından yapılan açıklamada,  2024’te ayın yüzeyinde yürüyecek ilk kadın ve erkek astronot da yer alıyor.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Ay'a yolculuk edecek 9'u erkek 9'u kadın 18 astronotun isimleri ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence tarafından yapılan açıklamayla duyuruldu. Yapılan açıklamada, 2024'te ayın yüzeyinde yürüyecek ilk kadın ve erkek astronot da yer aldı. Yaklaşık 3 yıldır çalışmaları süren Artemis projesinde insansız uçuşların 2021'de insanlı uçuşların ise 2023 ve 2024 yıllarında yapılması planlanıyor.

ASTRONATLARIN İSİMLERİ

NASA tarafından açıklanan astronotlar şunlar: Joseph Acaba, Kayla Barron, Raja Chari, Matthew Dominick, Victor Glover, Warren Hoburg, Jonny Kim, Christina Koch, Kjell Lindgren, Nicole A Mann, Anne McClain, Jessica Meir, Jasmin Moghbeli, Kate Rubins, Frank Rubio, Scott Tingle, Jessica Watkins, Stephanie Wilson.

PROJEYE TRUMP'TAN 1,6 MİLYAR DOLARLIK DESTEK

ABD Başkanı Donald Trump'ın NASA'ya ek 1.6 milyar dolarlık bütçe tanıdığı ifade edildi. İnsanlı Ay yolculuğu projesi hakkında değerlendirmelerde bulunan Trump, “Benim yönetimimde NASA'yı eski azametli konumuna getiriyoruz, Ay'a tekrar gideceğiz ve sonra da Mars'a” demişti. NASA yöneticisi Jim Bridenstine de Amerikalı astronotların 2024'e kadar Ay'a inişini gerçekleştirmek üzere çalışmaların yürütüldüğünü ifade etmişti.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@