Güney Kore, Kuzey'in seyir füzesi denemeleri yaptığını bildirdi Güney Kore, Kuzey'in seyir füzesi denemeleri yaptığını bildirdi

Myanmar’da ordunun, darbe karşıtı eylemleri bastırmak için bir köyü ateşe verdiği öne sürüldü.

Sosyal medyada, Magway bölgesindeki Kinma köyündeki evlerin çoğunluğunun yangında yerle bir olduğuna ve çiftlik hayvanlarının yanarak öldüğüne ilişkin fotoğraflar paylaşıldı. Ordunun, iktidardaki askeri yönetime karşı direnişi bastırma girişimi olarak Kinma köyünü ateşe verdiği iddia edildi. Bölgede bulunan bir köylü, çıkan yangında köydeki 237 evden sadece 10’unun sağlam kaldığını ve öğle saatlerinde askerler tarafından açılan ateşle köy sakinlerinin bölgeyi terk ettiğini ileri sürdü. Ülkedeki askeri darbenin ardından Magway, Mandalay ve Bago gibi bölgelerde de çok sayıda kişinin katılımıyla darbe karşıtı yürüyüşler yapılmıştı.

MAGWAY'DA YAKLAŞIK 10 BİN KİŞİ EVİNİ TERK ETTİ

Myanmar ordusunun, Magway ​​​​​​​bölgesinde darbe karşıtlarına karşı şiddet kullanması sonucu kırsal bölgelerde çok sayıda kişinin evini terk ettiği bildirilmişti. İnsan hakları örgütü Justice for Myanmar'ın nisan başında hazırladığı raporda, Myanmar ordusunun mart ayından itibaren ev baskını, özel mülkü yağmalama ve sivilleri kaçırma gibi eylemlerinin ardından, bölgedeki en az 10 bin sivilin ormanlık alanlara kaçarak askerlerden saklandığı ifade edilmişti. Magway'da Myanmar birliklerinin evleri basıp özel mülkleri yağmalarken görüntülendiği çok sayıda video, sosyal medyada tepki görmüştü.