Myanmar'da darbe karşıtı 15 ila 20 köylünün hayatını kaybettiği öne sürüldü

Myanmar'da askeri darbe karşıtı silahlı gruplarla ordu arasında son günlerde yaşanan çatışmalarda, aralarında çok sayıda genç öğrencinin de bulunduğu 15 ila 20 köylünün hayatını kaybettiği öne sürüldü

DÜNYA 11.09.2021 - 11:44 11.09.2021 - 11:46

Ülkenin kuzeybatısında yer alan Magway bölgesinde Gangaw kasabası yakınlarındaki çatışmalar, askeri yönetime karşı direnişi koordine eden Ulusal Birlik Hükümeti'nin, 7 Eylül'de ülke çapında "askeri yönetime karşı ayaklanma" çağrısından iki gün sonra başladı.

Görgü tanıkları, çatışmaların Myin Thar ve yakınındaki 5 köyü kontrol altına almak için 100'den fazla askerin gelmesiyle çıktığını söyledi.

Hafif silahlı milislerin uyarı ateşine rağmen askerlerin bölgeye girdiği ve sonrasında çatışmaların devam ettiği belirtildi.

Ulusal Birlik Hükümeti'nin, salı günü yaptığı ülke genelinde ayaklanma çağrısının sosyal medyada karşılık bulduğu ve bunun üzerine direniş gruplarının küçük çaplı silahlı saldırılara ve sabotajlara başladığı bildirildi.

Köylülerden alınan bilgiye göre, Myanmar ordusuna bağlı birliklerin son saldırılarında 15 ila 20 köylünün öldüğü iddia edildi. Hayatını kaybedenlerden beşinin 9. ve 10. sınıf öğrencileri, birinin de ortaokul öğretmeni olduğu kaydedildi.

Öte yandan, bağımsız yerel medyaya göre çatışmalarda 20 veya daha fazla köylü hayatını kaybetti.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST