Müzisyenler, koronavirüs salgını nedeniyle açık havada yapılması planlanan sanatsal gösterilerin yasaklanmasına ilişkin sosyal medyada #MüziğeSesVer etiketiyle ortak bir çağrı yayınladı. Çağrıda, "Hali hazırda bir ekonomik darboğazda olan ve gelinen noktada tamamen şalteri indirme konumuna gelen sektörün, mevcut ekonomik hasardan kendi çabaları ile kurtulması imkansızdır" denildi.

Müzisyenler, pandemi tedbirleri nedeniyle açık havada yapılması planlanan sanatsal etkinliklerin yasaklanmasına ilişkin sosyal medyada #MüziğeSesVer etiketiyle ortak bir çağrı yayınladı. Zor günler geçiren ve konserleri iptal edilen müzisyenler yayınladıkları açıklamada, sektörün şalteri kapatma noktasına geldiği vurgulayarak, “Mevcut ekonomik hasardan kendi çabalarımız ile kurtulmamız imkansızdır” ifadelerini kullandı.

BİRÇOK SANATÇI ÇAĞRIDA BULUNDU

Ediz Hafızoğlu, Sıla Gençoğlu, Aydilge Sarp, Sabahat Akkiraz, Ceylan Ertem gibi birçok isim, “Müzik sektörünün kendi çabalarıyla ayağa kalkamayacağını ve destek beklediklerini vurgulayarak, lütfen sesimizi duyun” dedi. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "Küresel bir salgın olan ve maalesef ülkemizde de görülmeye başlanan korona virüsü ile ilgili gelişmeleri önce insan olarak, sonra da uzun yıllardır tökezleyerek ilerlemeye çalışan bir sektörün çalışanları olarak derin üzüntü ve büyük endişe ile izlemekteyiz." "Tüm insanlık olarak, içinde bulunduğumuz durum son derece tedirgin edici boyutta. Bu salgının ülkemize bu kadar geç sirayet etmesinde, devletimizin gösterdiği iradeyi canı gönülden kutluyor ve destekliyoruz. Müzik sektörü çalışanları olarak, bu krizde elimizden gelen her türlü özveriyi gönülden yapacağımızın bilinmesini istiyoruz.""

"BİRBİRİNE EL UZATIP CAN VERDİĞİNİ GÖSTERMİŞTİR"

"İnsan hayatının mevzu bahis olduğu bu sağlık krizinde, pek çok sektörde olduğu gibi müzik sektöründe de derin ekonomik hasarlar oluşmakta. Uzun bir süredir ülkemizde yaşanan deprem, maden faciası, yurt içinde ve yurt dışında yaşanan terör saldırıları olaylarında kepenk kapatan ilk sektör olarak müzik camiası, bu krizlerde ekonomik batağa saplanmış olmasına karşın elinden geleni yapmış; müziğin sadece eğlence olmadığını, insanların müzik ile bir araya gelip, birbirine el uzatıp can verdiğini göstermiştir."

"HER DÖNEMDE HİÇBİR DEVLET KURUMUNUN DESTEĞİ OLMADAN AYAĞA KALKMIŞTIR"

"Van depremi için pek çok organizatör, mekan, işletmeci ve müzisyen bir araya gelip yardım konseri yapmış ve Van’a bir okul hediye etmiştir. Şehitlerimizin haberi geldiğinde ilk önce mekanlar ve müzisyenler tepkilerini göstermiş, sahnelerini susturmuş, bir kısmı gelirlerini ihtiyaç sahiplerine bağışlamıştır. Her dönemde yaşanan ekonomik kriz sonrasında hiçbir devlet kurumunun desteği olmadan, tamamen kendi imkanlarıyla tekrar ve tekrar ayağa kalkmıştır."

"MÜZİK SEKTÖRÜ BİR MİLYON KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLAMAKTADIR"

"Müzisyenler, bağımsız yapım firmaları, bağımsız menajerlik firmaları, konser mekanları gibi başlıklar altında toplanabilecek müzik sektörü, garsonlardan güvenlik elemanlarına, komilerden sesçilere, kulis sorumlularından teknik ekibe, müzisyenlerden rodilere, aşçılardan temizlik elemanlarına, firmalardaki sekreterlerden asistanlara yaklaşık 1 milyon kişiye istihdam sağlamaktadır."

"MEVCUT EKONOMİK HASARDAN KENDİ ÇABALARI İLE KURTULMASI İMKANSIZDIR"

"Devletin önemli gelir kaynaklarından olan bu sektörün SGK ödemelerinden stopaja, KDV’den personel maaşlarına, mekan kiralarından seyahat sigortalarına kadar ciddi bir ödeme yükü vardır. Hali hazırda bir ekonomik darboğazda olan ve gelinen noktada tamamen şalteri indirme konumuna gelen sektörün, mevcut ekonomik hasardan kendi çabaları ile kurtulması imkansızdır. Müzik, eğlence sektörü ve sahne sanatçıları emekçileri kısaca Türk müzik sektörü çalışanları herkesi birliğe ve sesimizi duyurmaya davet ediyoruz."