Kabak yine işçinin başına: "Çimento fiyatları düşmezse 600 bin işçiyi atarız"

İnşaat maliyetlerindeki artış nedeniyle şantiye faaliyetlerini durduran müteahhitler, hükümet fiyatları düşürmezse 1.2 milyon işçinin yarısını işten atacaklarını söyledi.

EKONOMİ 13.09.2021 - 09:52 13.09.2021 - 09:57

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu, müteahhitlerin yaptığı boykot eylemlerinden sonuç alınamaması halinde inşaatlarda çalışan 1.2 milyon işçiden en az 600 bininin işine son vermek zorunda kalabileceklerini söyledi. Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, hükümetin iş bırakma eylemi açıklamasının ardından çimento ve klinkeri "ihracı kayda bağlı mallar" listesine almış, fiyatların bu yolla düşmesini öngörmüştü. İMKON Başkanı Tellioğlu da gümrük adımının sonuç vermesi halinde eyleme son verebileceklerini açıklamıştı. Ancak Tellioğlu, Ticaret Bakanlığı’nın çimento ihracatına yönelik aldığı önlemin fiyatlarda herhangi bir düşüş sağlamadığını, fahiş fiyat uygulamalarının aynen devam ettiğini dile getirdi.

MÜTEAHHİTLER İŞÇİ ÇIKARMAYI KONUŞTU

İş durdurma eylemini sürdürdüklerini anlatan Tellioğlu, 15 günlük eylemin sonunda hedeflerine ulaşamamaları halinde eylemlerin süreceğini dile getirdi. Tellioğlu, şu ifadeleri kullandı: "Yüzde 200 zamlanmış çimento fiyatlarıyla inşaatları yapabilmemize imkan yok. 15 günün bitiminde belki bu süreyi bir 15 gün daha uzatıp iş durdurma eylemini 1 aya çıkarabiliriz. Sonuç alamazsak ne yapabiliriz diye düşündük. Birçok arkadaşımız işçi çıkarma yolunu gösterdi. Eğer eylem süresi biter ve fiyatlar hâlâ düşmemiş olursa, eylemlere destek veren müteahhitlerimizin inşaatlarında çalışan 1.2 milyon işçiden en az yarısını, yani 600 bin civarında işçiyi işten çıkarmak zorunda kalabiliriz."

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@