Mutasyonlu virüs Türkiye'de

Korkulan oldu ve bir süre önce İngiltere'de tespit edilen koronavirüsün daha hızlı bulaşan mutasyonu Türkiye'ye giriş yapan 15 kişide görüldü. Gelişme üzerine açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahretti...

SAĞLIK 01.01.2021 - 23:11 01.01.2021 - 23:11

Korkulan oldu ve bir süre önce İngiltere'de tespit edilen koronavirüsün daha hızlı bulaşan mutasyonu Türkiye'ye giriş yapan 15 kişide görüldü. Gelişme üzerine açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "İngiltere'den Türkiye'ye girişler geçici olarak tamamen durduruldu." dedi.

Twitter hesabından bir açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "İngiltere kaynaklı mutasyon sebebiyle yapılan incelemelerde bu ülkeden yurda giriş yapan 15 kişide mutasyonlu virüs tespit edilmiş ve kontrol altına alınmıştır. İngiltere’den yurda girişler geçici olarak tamamen durdurulmuştur" dedi.

"MUTASYONLU VİRÜS İNGİLTERE'DEN GİRİŞ YAPANLAR DIŞINDA KİMSEDE TESPİT EDİLMEDİ"

"İzolasyonları devam eden kişilerin temas çevreleri de karantinaya alınmış ve yaygın temas taraması yapılmış ve kontrol altına alınmıştır" ifadelerini kullanan Koca'ya göre mutasyonlu virüs İngiltere'den giriş yapan kişiler dışında kimsede tespit edilmedi.İşte Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklaması:"Bilindiği üzere İngiltere tarafından duyurulan virüsteki mutasyon ile ilgili olarak tedbirler alınmış ve bu ülkeden yurda girişler askıya alınmıştı. Ayrıca son dönemde İngiltere’den ülkemize girmiş kişilerin tamamı da geriye dönük tarama altına alınmıştı. Halk Sağlığı referans laboratuvarlarımızın da yurdun çeşitli bölgelerinden düzenli taramalar yaptığını da bildirmiştik.İngiltere’den son dönemde yurda giriş yapan ve PCR test sonucu pozitif çıkan kişilerden geriye dönük taramalar neticesinde 15 kişide yeni mutasyon ile uyumlu virüs yükü tespit edilmiştir. Bu kişiler tarama başladığından beri izolasyon altındadır. İzolasyonları devam eden kişilerin temas çevreleri de karantinaya alınmış ve yaygın temas taraması yapılmış ve kontrol altına alınmıştır.Yurt çapında yapılan düzenli taramalarda Mutasyonlu virüs İngiltere’den giriş yapan kişiler dışında tespit edilmemiştir. İngiltere’den yurda girişler geçici olarak tamamen durdurulmuştur.Gelişmelerden vatandaşımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz."

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@