Mutasyon doğal yok oluşa doğru ilerliyor

Genetik profesörü Ituro Inoue, “Japonya’da Delta varyantı çok hızlı bulaşıyor. Fakat mutasyonlar arttıkça, biz bu virüsün hata vermeye başladığını görüyoruz ve kendisinin kopyalarını yaratamıyor” dedi.

DÜNYA 23.11.2021 - 10:09 23.11.2021 - 10:20

Japonya’da yapılan bir araştırma koronavirüsün baskın mutasyonu haline gelen Delta varyantı ile ilgili dikkat çekici sonuçlar ortaya çıkardı.

Sözcü'nün aktardığına göre, Mishima’daki Ulusal Genetik Enstitüsü’nde görevli bilim insanları koronavirüsün mutasyona uğramadan önce evrim sürecinde çok ani genetik değişiklikler olduğunu duyurdu.

Japan Times’a açıklama yapan genetik profesörü Ituro Inoue, “Japonya’da Delta varyantı çok hızlı bulaşıyor ve diğer varyantları geride bırakıyor. Fakat mutasyonlar arttıkça, biz bu virüsün hata vermeye başladığını görüyoruz ve kendisinin kopyalarını yaratamıyor ve çoğalamıyor” dedi.

'MUTASYON DOĞAL YOK OLUŞA DOĞRU İLERLİYOR'

Üç ay önce Delta varyantının ülke genelinde çok büyük bir hızla yayıldığını fakat son dönemde günde sadece 140 Delta varyantı tespit edildiğini açıklayan Inoue, “Delta varyantı halen canlı ve güçlü fakat vaka sayılarının azalması sebebiyle mutasyonların doğal yok oluşa doğru ilerlediğini tahmin ediyoruz” dedi.

Ağustos ayında vaka sayılarının 23.000’e ulaştığı ülkede geçen hafta Cuma günü Tokyo’da sadece 16 yeni vaka açıklanmıştı.

Virüsün çoğalma konusunda hata vermesinin evrimsel olarak ölüme doğru yaklaştığını gösterdiğini söyleyen İngiltere’deki Reading Üniversitesi’nde görevli bilim insanı Dr. Simon Clarke, “Virüs çok fazla mutasyondan geçiyor ve bir noktadan sonra çoğalmıyor. Bir virüs bu noktaya geldiğinde ölüyor demektir. Bu bir insanın çocuğu olmaması ve genetik olarak ilerlemesinin durmasına da benzetilebilir” diye konuştu.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST