Müsilaj 15-20 metre derinlikte sıkıştı

ODTÜ'den Doç. Dr. Karahan, müsilajın 15-20 metre arasında bir yerde sıkıştığını söyledi. Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı ise balıkçılara 4,2 milyon lira ödeme yapılacağını duyurdu.

EKOLOJİ-ÇEVRE 16.07.2021 - 10:10 16.07.2021 - 10:29

Başta Marmara Denizi olmak üzere, denizlerdeki müsilaj sorununun nedenlerinin araştırılarak gerekli önlemlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırması Komisyonu çalışmalarını sürdürüyor. ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Deniz Biyolojisi ve Balıkçılığı Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Karahan, müsilajın 15-20 metre arasında bir yerde sıkıştığını söyledi. Doç. Dr. Karahan, Marmara’nın her yerinden müsilaj örneği aldıklarını, tüm su kolundan örnekleme yaptıklarını belirterek, “Müsilaj gitmedi, şu an 15-20 metre arasında bir yerde sıkışmış durumda. Şu anki olayımız, tabii ki herkesin sorduğu soru, müsilajın neden kaynaklandığını, ikincisi, neden kaldığını yani orada neden bu kadar uzun süre kaldığını ve parçalanmadığını öğrenmeye çalışıyoruz” dedi.

BALIKÇILARA 4.2 MİLYON LİRA ÖDEME

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı da, mağdur olmuş, zarar görmüş balıkçılarımıza 4.2 milyon TL’lik bir ödeme yapılmasına ilişkin kararın imzalandığını duyurdu. Tarım ve Orman Bakanlığı Kaynak Yönetimi ve Balıkçılık Yapıları Daire Başkanı Mahir Kanyılmaz ise, Marmara Denizi’nde müsilajdan dolayı balıkçılarn ağları çekemediğini belirtti. Kanyılmaz, "Tıkanma oldu. Özellikle küçük ölçekli balıkçılarımız bir kayıp yaşadı. Biz de bunu Bakanlık olarak kendimiz teklif ettik, plana girmesi için. Yoğun bir çalışma yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@