Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, dün yayınladığı bir analizde Türkiye ve Ukrayna'daki bankaların döviz borçlarından kaynaklı 'çok yüksek' bir riskle karşı karşıya olduğunu bildirdi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, dün yayınladığı bir analizde Türkiye ve Ukrayna'daki bankaların döviz borçlarından kaynaklı 'çok yüksek' bir riskle karşı karşıya olduğunu bildirdi.

Moody's Başkan Yardımcısı Eugene Tarzimanov, yaptığı değerlendirmede, "Yüksek dolarizasyon yerel para birimi keskin şekilde değer kaybettiğinde çoklu problemlere neden oluyor. Bankalar hedge edilmemiş borçlulara verilen döviz cinsinden kredilerde temerrütlerde artışa karşı kırılgan hale geliyorlar, bu karlılıklara zarar veriyor ve bankaların likiditeleri ile sermayelernini de baskı altına sokabiliyor" ifadelerini kullandı.

TOBB: 2022'de yüksek teknoloji üreten sanayi tesisi oranı da büyük firmaların istihdamdaki payı da düştü TOBB: 2022'de yüksek teknoloji üreten sanayi tesisi oranı da büyük firmaların istihdamdaki payı da düştü

Raporda, "20 gelişmekte olan bankacılık sistemi yüksek veya çok yüksek döviz riski ile karşı karşıya" ifadeleri yer aldı.