Rusya'dan Montrö hatırlatması: Diyalog halindeyiz, yakından takip ediyoruz.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Karadeniz’de gerilimi bölgede dışı aktörlerin suni olarak körüklediğini belirtti, Moskova’nın Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin uygulanmasını yakından takip edeceğini duyurdu.

DÜNYA 25.07.2021 - 14:35 25.07.2021 - 14:42

Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin imzalanmasının yıl dönümünde Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan Sputnik’e yapılan açıklamada, Karadeniz’de gerilimi suni olarak tırmandıranın bölge dışı aktörler olduğu ifade edildi. "Montrö Boğazlar Sözleşmesi hükümlerinin katı bir şekilde uygulanmasını sağlama görevinin oldukça güncel olduğu düşüncesindeyiz" denilen açıklamada, savaş gemilerinin boğazlardan geçişini kontrol etme hakkına sahip olan Türkiye'nin özel bir rol üstlendiği hatırlatıldı. Açıklamada, "Transit sırasında toplam maksimum tonaj kısıtlamasının yanı sıra Karadeniz'deki kıyı dışı güçlere ait savaş gemilerinin o bölgede bulunma süreleri dahil olacak şekilde, Sözleşme hükümlerinin nasıl uygulandığına ilişkin durumu yakından izlemeye devam edeceğiz" denildi.

SÖZLEŞMENİN ÖNEMİNE VURGU

Türkiye’nin Kanal İstanbul’u inşa etme planlarına da değinilen açıklamada, Kanal İstanbul'un sözleşme ile tesis edilen uluslararası hukuki düzenlemeye alternatif olarak görülmediği ifade edildi. "Karadeniz bölgesinde, özellikle askeri deniz seyrüseferinde istikrar ve güvenliğin kilit faktörlerinden biri olarak sözleşmenin önemini vurguluyoruz" denilen açıklamada, sözleşmenin doğru uygulanması konusunda Türkiye ile çeşitli düzeylerde düzenli görüş alışverişinde bulunduğunu ifade etti.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@