Moderna, koronavirüs aşısı denemelerinin sonuçlarını açıkladı

Moderna, hafta sonu yapılan son koronavirüs aşı denemelerinde sonuçlarının yüzde 94,1 olduğunu açıkladı.Amerikan ilaç firması Moderna, hafta sonu yapılan son koronavirüs aşı denemelerinde so...

DÜNYA 30.11.2020 - 15:50 30.11.2020 - 15:50

Moderna, hafta sonu yapılan son koronavirüs aşı denemelerinde sonuçlarının yüzde 94,1 olduğunu açıkladı.

Amerikan ilaç firması Moderna, hafta sonu yapılan son koronavirüs aşı denemelerinde sonuçlarının yüzde 94,1 olduğunu açıkladı. Ciddi vakalarda ise bu oranın yüzde 100 olduğu belirtildi.

30 BİNDEN FAZLA KİŞİYE AŞI YAPILDI

30 binden fazla kişiyle yapılan aşı çalışmalarında Moderna, 196 koronavirüs hastasının 185’inin aşıyı aldığını, 11’inin ise plasebo aldığını söyledi. Bu hastalar arasındaki otuz kişinin ciddi vaka olduğu bildirildi. Moderna bu otuz kişinin tamamında aşının etkili olduğunu açıkladı.

"SALGINI YOK ETMEKTE ÖNEMLİ BİR ROL OYNAMAYI UMUYORUZ"

Moderna, koronavirüs aşısının ABD'de acil durumda kullanım yetkisi ve AB'de şartlı onayı için bugün başvuruda bulunacağını açıkladı. Aşının etkinliğinin de yaş, ırk ve cinsiyete göre tutarlı olduğu bildirildi. Moderna’nın aşı ekibinin başında yer alan Dr. Tal Zaks yaptığı açıklamada, "Son derece etkili bir aşımız olduğuna inanıyoruz. Artık bunu kanıtlayacak verilere sahibiz” ifadelerini kullanırken "Bu salgını yok etmekte önemli bir rol oynamayı umuyoruz" şeklinde konuştu.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@