MİT çalışanının kimliğini açıklama davasında tahliye çıkmadı, bir hakim ret oyu kullandı

Libya’da hayatını kaybetmiş MİT mensubunun "öldükten sonra kimliğini açıkladıkları" gerekçesiyle açılan dava kapsamında tutuklu bulunan Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Odatv muhabiri H...

GÜNDEM 27.07.2020 - 17:47 27.07.2020 - 17:47

Libya’da hayatını kaybetmiş MİT mensubunun "öldükten sonra kimliğini açıkladıkları" gerekçesiyle açılan dava kapsamında tutuklu bulunan Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Odatv muhabiri Hülya Kılınç ve Yeniçağ Gazetesi yazarı Murat Ağırel hakkında tutukluluk hallerinin devamına karar verildi.

Libya’da yaşamını yitiren MİT mensubunun cenaze töreni haberine ilişkin açılan davada tutuklu bulunan Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Odatv muhabiri Hülya Kılınç ve Yeniçağ Gazetesi yazarı Murat Ağırel için tutukluluk incelemesini yapan İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi, gazetecilerin tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.Cumhuriyet’in haberine göre, gerçekleştirilen tutukluluk incelemesinde mahkeme heyeti delilleri yok etme ve kaçma şüphesini gerekçe göstererek, “Üzerlerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren açık kaynak araştırma raporları, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığının suç duyurusu yazıları tanık beyanları gibi somut delillerin varlığı, sanıkların delilleri yok etme, kaçma ve saklama girişiminde bulunma ihtimalleri göz önüne alındığında adli kontrol tedbirleri ile yeterli ve etkili okusal denetim sağlanmayacak olduğu kanaatine varılarak sanıkların tutukluluk hallerinin ayrı ayrı devamına...” ifadelerini kullandı.

OY ÇOKLUĞU İLE KABUL EDİLDİ

Karar oy çokluğuyla kabul edildi. Muhalefet şerhi koyan bir hakim ise bu aşamadan sonra adli kontrolün yeterli olduğunu gerekçe göstererek çoğunluğun kararına katılmadı.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@