Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Ankapark’a öğrencilerin götürülmesi için izin istemesine tepki gösterdi. Velilere mektup yazan Canda...

Diyanet'te 'hanımefendi' dönemi: Erbaş'ın eşine özel kalem tahsisi iddiası Diyanet'te 'hanımefendi' dönemi: Erbaş'ın eşine özel kalem tahsisi iddiası

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Ankapark’a öğrencilerin götürülmesi için izin istemesine tepki gösterdi. Velilere mektup yazan Candan, “Çocuklarınızın yaşamını tehlikeye atmayın” dedi.

Açılışını geçen hafta Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı Ankapark’la ilgili uluslararası bağımsız firmaların güvenlik sertifikaları kamuoyuyla paylaşılmadı. Gazete Duvar'da yer alan habere göre, 31 Mart’a kadar girişlerin ücretsiz olduğu parka Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü öğrencilerin götürülmesi için yazıyla velilerden izin istedi.Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, ortaokul ve lise öğrencilerinin Ankapark’a götürülmesine ilişkin talimatlara tepki gösterdi ve ebeveynlere açık mektup yazarak “Çocuklarınızın yaşamını tehlikeye atmayın” dedi.

"DEFALARCA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK"

Candan’ın ebeveynlere yazdığı açık mektupta şu ifadelere yer verildi: “Değerli veliler, sevgili ebeveynler, Ankapark’a gitsin diye atılan her imza en kıymetlinizin yaşamını tehlikeye atacaktır. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak oyuncakların kullanım güvenliğinin olmadığını defalarca söyledik. Yanıcı malzemelerden oluşmuş imalatların bilgisini aldık ve söz konusu olumsuzlukların teknik tespitlerinin yapılması için Cumhuriyet Savcılığı’na, İçişleri Bakanlığı’na, Ankara Valiliği’ne defalarca bilgi verdik, suç duyurusunda bulunduk. Bunlara rağmen açıldıktan iki gün sonra oyuncakların arızalanması ile başlayan bu güvensiz süreçte Ankapark’a çocuklarımızın götürülmesi talimatları vicdansızlıktır. Sevgisizlik, yönetenleri esir almış, iktidar hırsı yürekleri köreltmiştir. Bu yaşadıklarımız karşısında artık sözler ve kelimeler erimekte, ülkenin geleceğine ve gelişimine dair yönetenlerden beklentiler tükenmektedir.”

AÇILIŞTAN 2 GÜN SONRA CAN PAZARI

Atatürk Orman Çiftliği arazisine yapılması ve 1 milyar lirayı aşan maliyeti nedeniyle kamu israfına yol açtığı için dava konusu olan Ankapark’ta açılışından iki gün sonra arızalanan bir oyuncak nedeniyle can pazarı yaşandı. Adı "Eurasia Wonderland" olarak değiştirilen ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açılan parktaki Roller Coaster adlı oyuncak tren bozuldu. Trene binen yurttaşlar rayların üst bölümünde asılı kalırken, trenin yeniden çalıştırılamaması üzerine yurttaşlar onlarca metre yükseklikteki raylardan tehlikeli bir biçimde yürüyerek inmek zorunda kaldılar.

"UFAK TEFEK ARIZALAR OLUR"

AK Parti'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Özhaseki, arıza ile ilgili Habertürk'ten Kübra Par'a konuşmuştu. "Bir roller coaster bozulmuş, 'Güvenli değil' diyorlar" sorusuna Mehmet Özhaseki, şöyle cevap vermişti:"Doğru değil. Orada sigortayla ilgili çok basit bir arıza olmuş, onu da hemen gidermişler. Yüzlerce oyuncağın olduğu bir yerde her gün mutlaka ufak tefek arızalar olur. Oradaki oyuncakları ben de güvenli diye biliyorum."