TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu üyeleri hakkında, Jin TV muhabirine ödül verilmesinden kaynaklı "terör örgütü propagandası yapmak" suçlamasıyla açılan davaya karşı yapılan basın açıklamasında, "Siyasi iktidarın ve onun yönlendirmesiyle hareket eden adli makamların amacı açık biçimde, iktidarın doğayı hedef alan uygulamaları karşısında yükselen çevre mücadelelerini ve bu mücadelenin en önemli parçalarından biri olan mimarları korkutmak, sindirme ve susturmaktır" denildi.

Haber: Esra Tokat

2021 yılı "Koruma Alanında Emre Madran Basın Ödülleri" kapsamında  Jin TV muhabirine verilen ödül gerekçe gösterilerek Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri hakkında açılan "Terör Örgütü Propagandası" davasına karşı tepkiler sürüyor. Davanın, doğal ve kültürel mirası savunan mimarları susturma amaçlı olduğunu belirten Ankara’daki demokratik kitle örgütleri, bugün Mülkiyliler Birliği Genel Merkezi'nde saat 11.00'da bir araya gelerek ortak bir basın açıklaması yaptı.

"İKTİDAR MİMARLARI KORKUTMAK, SİNDİRMEK VE SUSTURMAYI AMAÇLIYOR"

Örgütler adına açıklamayı Mülkiyeliler Birliği Başkanı İlker Akcasoy okudu. Basın açıklamasında, "Siyasi iktidarın ve onun yönlendirmesiyle hareket eden adli makamların amacı açık biçimde, iktidarın doğayı hedef alan uygulamaları karşısında yükselen çevre mücadelelerini ve bu mücadelenin en önemli parçalarından biri olan mimarları korkutmak, sindirme ve susturmaktır" ifadelerine yer verildi.

"BU İDDİANAME TAMAMEN HUKUKSUZDUR"

Basın açıklamasının ardından söz alan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, "Bu toplumsal muhalefeti susturma operasyonudur. Bu iddianame tamamen hukuksuzdur" diyerek 23 Haziran'da görülecek duruşmaya çağrıda bulundu. Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Can Güleryüzlü ise "Mimarlar Odası içinden geçtiğimiz su süreçte hukuksuzluğa, yolsuzluğa karşı olan bir örgüttür. Susturulmak istenmesinin nedeni bu yüzdendir" diyerek destek açıklamasında bulundu.

“AMAÇ, ÇEVRE MÜCADELESİNİN EN ÖNEMLİ PARÇALARINDAN OLAN MİMARLARI SUSTURMAK”

Mülkiyeliler Birliği Genel Merkezi'nde yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu üyeleri hakkında 2021 yılı 'Koruma Alanında Emre Madra Basın Ödülleri' kapsamında verilen ödüller gerekçe gösterilerek 'terör örgütü propagandası' iddiasıyla dava açılmıştır.

Siyasi iktidarın çevreye, yeşil alanlara, doğal kaynaklarımıza ve kamusal zenginliklerimize yönelik saldırganlığı her geçen gün daha da artmaktadır. Ülkemizin geleceğini tehdit eden bu yağmacı ve yok edici anlayışa karşı verdiği mücadele nedeniyle Mimarlar Odası Ankara Şubesi sıklıkla iktidarın hedefi olmakta, üye ve yöneticileri davalarla, sürgünlerle susturulmaktadır.

Doğal ve kültürel mirasımızı korumaya yönelik kent ve mimarlık mücadelelerini haber yapan gazetecilere verilen, toplumdaki ekoloji ve koruma bilincini yükseltmeyi hedefleyen bir ödülü 'terör propagandası' olarak nitelendirmenin kabul edilebilir tarafı bulunmamaktadır.

Siyasi iktidarın ve onun yönlendirmesiyle hareket eden adli makamların amacı açık biçimde, iktidarın doğayı hedef alan uygulamaları karşısında yükselen çevre mücadelelerini ve bu mücadelenin en önemli parçalarından biri olan mimarları korkutmak, sindirme ve susturmaktır.

mimarlar-odası (2)

“TOPLUMSAL MUHALEFETİ SUSTURMAYA YÖNELİK TEHDİTLERDEN VAZGEÇİLMELİ”

Bir kez daha belirtmek isteriz ki; doğayı korumak, ağaca-ormana-akarsuya sahip çıkmak suç değildir. Çevre mücadelelerini haber yapmak, toplumdaki ekolojik duyarlılığı geliştirmeye çalışma suç değildir. Sermaye sahiplerinin doğal hayata ve çevreye karşı saldırganlığına karşı durmak suç değildir.

İktidarın tüm saldırganlığına ve hedef göstermelerine karşın yıllardır kent ve çevre konularında yürüttükleri mücadele ile çocuklarımızın geleceğine sahip çıkan ve bu konudaki kararlı tutumlarıyla her kesimin destek ve takdirini kazanan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu üyelerinin yanındayız. Şube yöneticilerine yönelik suçlamalar derhal kaldırılmalı, toplumsal muhalefeti susturmaya yönelik tehditlerden vazgeçilmelidir.”

32 KURUMDAN DESTEK

Ortak basın açıklamasına ve Mimarlar Odası'nın yanında olduklarını vurgulayan kurumlar şu şekilde:

*Mülkiyeliler Birliği Genel Merkezi

*Çağdaş Gazeteciler Derneği

*Türkiye Gazeteciler Sendikası Ankara Şube

*Gazeteciler Cemiyeti

Gözden kaçırmayın

Hantaş cinayetinde polisin tutuklanma talebine ret Hantaş cinayetinde polisin tutuklanma talebine ret

*TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu

*Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası

*Ankara Tabip Odası

*DİSK İç Anadolu Bölge Temsilciliği

*İnsan Hakları Derneği

*Türkiye İnsan Hakları Vakfı

*İnsan Hakları Ankara Şube

*Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı

*Medya Araştırmaları ve Mesleki Gelişim Derneği

*Ana Fatma Cemevi Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Ankara Şubesi

*Devrimci 78’liler Federasyonu

*Ankara Dayanışma Derneği

*Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği

*Ankara Cumhuriyet Okurları

*2021 Tüm Emekli Sen

*KESK Ankara Şubeler Platformu

*AnTiYap- Ankara Tiyatro Yapımcıları Derneği

*Çekül Vakfı Ankara Temsilciliği

*Sosyal Demokrat Avukatlar Derneği

*ODTÜ Mezunları Derneği, Medya Araştırmaları ve Mesleki Gelişim Derneği,

*Bilim Sanat Derneği,

*Özgür Hukukçular Derneği

*Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Kültür ve Eğitim Vakfı

*Karantina TV

*Tüketici Hakları Derneği

*ÇAFSAD

*Ankara VARTO-DER

*Batıkent İlkyerleşim Mahalle Meclisi