Erdal Yenisoy Muğla'da yaşayan zengin bir yurttaştı. Yenisoy'un milyon dolarlık arsaları olduğunu öğrenen bir şebeke, önce onu Ankara'daki bir eve hapsetti. Bu evde önce Kovid bulaştırılan ardından uzun süre kapalı tutup ölüme terk edilen Yenisoy, öldükten sonra kimsesizler mezarlığına defnedildi. Yenisoy'un mallarına konan şebeke, kuzenlerinin cinayetin peşini bırakmaması sonucu yakayı ele verdi.

Muğla’da 78 yaşındaki milyon dolarlık servet sahibi Erdal Yenisoy, dolandırıcı şebekesinin ağına düştü. Dolandırcıların bilinçli olarak Kovid bulaştırıdığı ve kaçırarak ölüme terk etitği Yenisoy, Ankara’da harabe gibi bir eve getirilerek ölene dek burada tutuldu. Bilincini kaybedince hastaneye kaldırılan ve vefat edince de kimsesizler mezarlığına defnedilen Yenisoy'un tüm mal varlığı da gasp edildi.

HİÇ EVLENMEMİŞTİ

78 yaşındaki Erdal Yenisoy, İsviçre'de çevre ve insan sağlığı konusunda yüksek lisans eğitimini yaptıktan sonra 1976 yılında Muğla'nın Fethiye İlçesi'nde yaşamaya başladı. O dönem köy olan ve sarp olması nedeniyle kimsenin yerleşmediği Faralya Mahallesinde araziler satın alan Yenisoy, yerli ve yabancı turistlere rehberlik, sağlıklı beslenme uzmanlığı, yoga ve enerji danışmanlığı yaptı.

ÖLDÜĞÜNÜ VERGİ BORÇLARIYLA ÖĞRENDİLER

Hüseyin Çelik: Kurduğumuz bahçede birileri gecekondu yapmış, oradan abuk sabuk şeyler söylüyor Hüseyin Çelik: Kurduğumuz bahçede birileri gecekondu yapmış, oradan abuk sabuk şeyler söylüyor

Yenisoy'un yakınlarına, geçen yıl Kasım ayında Fethiye Vergi Dairesinden Yenisoy'un varisleri olduğu için vergi borcu ödenmesi yapmaları konusunda bildirim geldi. Yenisoy'a uzun süredir ulaşamayan yakınları, yaptıkları araştırmada, Yenisoy'un 8 Mayıs 2021'de öldüğünü, kimsesizler mezarlığına defnedildiğini, 200 milyonluk arazisinin de bir vekaletname ile satıldığını öğrendi.

Sabah'ta yer alan habere göre; Yenisoy'un kuzenlerinin yaşadığı şok bununla da kalmadı. Yenisoy'un Fethiye'de Faralya Mahallesindeki deniz kenarında bulunan yaklaşık 200 milyon değerindeki arazisinin tapuda değerinin 20 milyon gösterildiği ve 21 Ocak 2021'de Yenisoy'un noterden vekaletini aldığı Haydar Y. tarafından Necati E.'ye satışının yapıldığı görüldü. Necati E.'nin ise satıştan bir ay önce Ankara merkezli bir şirket kurduğu, tapunun bu şirket adına alındığı ortaya çıktı.

Ayrıca Erdal Yenisoy adına değerli arazinin satışından önce bir bankada hesap açıldığı, Haydar Y.'nin bu hesaba arsanın satış bedeli kısmi ödeme açıklamasıyla 10 milyon lira gönderdiği belirlendi. Arsa satışının ardından vadeli hesaba geçirilen paradan Erdal Yenisoy ve yakınlarının irtibatı bulunmayan kişilere her ay internet bankacılığı üzerinden 1 milyon lira para havale edildiği, son olarak hesapta 9,5 milyon kaldığı görüldü.

16 KİŞİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDULAR

Yenisoy'un kuzenleri Fethiye'ye gittiklerinde ismini gizli tutan bir kişi kendilerini arayarak Erdal Yenisoy'un arsalarının satışının nasıl yapıldığı, organize bir örgüt tarafından bütün mal varlığının bitirildiğini kendilerine anlatacağını ancak bunun karşılığında para vermeleri gerektiğini söyledi. Bu emlakçının da örgüt içerisinde bulunduğunu düşünen kuzenler, 16 kişi hakkında "Suç işlemek amacıyla örgüt kurma", "Tasarlayarak adam öldürme", "Kişiyi Hürriyetinden yoksun kılma", "Nitelikli dolandırıcılık" gibi suçlardan suç duyurusu yaptı.

Şimdi dört gözle suç duyurusunun sonucunu bekliyorlar..