Milli takım seçmelerinin otellerde yapılmasına yasak

Gençlik ve Spor Bakanlığı, salgın kısıtlamaları sırasında otellerde yapılan “Milli takım seçmeleri” yasaklama kararı aldı. 

SPOR 26.07.2021 - 08:33 26.07.2021 - 08:38

Koronavirüs (Covid-19) salgın kısıtlamaları sırasında otellerde “Milli takım seçmeleri” adı altında yapılan Türkiye şampiyonaları ve uluslararası turnuvalar, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın yayınladığı genelge ile yasaklandı.

Bakanlık tarafından tüm federasyonlara gönderilen genelgede, “Bu yarışmaların bakanlığımıza veya kamu kurum ve kuruluşlarına ait tesislerde yapılması gerekmektedir” denildi. 

Genelgede ayrıca, turnuvalara katılan kafilelerin kalacak yer için belirli otellere yönlendirilmemesi de vurgulanırken, daha önce otellerde yapılacağı ilan edilmiş bu tür faaliyetlerin iptal edilmesi istendi.

"BAKANLIK NİHAYET BU YANLIŞTAN DÖNDÜ"

Cumhuriyet’ten Erdem Sevgi’nin haberine göre, CHP Ankara Milletvekili Murat Emir karara ilişkin, “Federasyonların kendi tesisleri varken bu turnuvaların otellerde yapılması büyük bir yanlıştı. Bakanlık nihayet bu yanlıştan döndü” ifadelerini kullandı.

Sporcuların yaşadığı sıkıntıları ilk kez Nisan ayında Meclis gündemine getirdiklerini anımsatan CHP’li Emir, şunları kaydetti:

“Avrupa’da hemen hemen bütün turnuvalar Covid-19 önlemleri kapsamında ertelenmesine rağmen bu dönemde Türkiye’de bazı otellerde yapılıyordu. Biz o zaman salgın koşullarında bu turnuvaların düzenlenmesinin doğru olmadığını söylemiştik. Bu durumda otel sahipleri para kazansın diye mi sporcuların sağlığı tehlikeye atılıyordu? Federasyon yöneticileri ile otel sahipleri arasında ticari bir ilişki mi vardı? Turnuvaların düzenlendiği otel yöneticileri ile federasyon yöneticileri arasındaki ilişkinin bakanlık tarafından mutlaka sorgulanması ve burada bir rant düzeni kurulmuşsa da sorumluların hesap vermesi gerekiyor.”

NE OLMUŞTU?

Yalova’da yapılan Türkiye Karate Şampiyonası’nın ardından Türkiye Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan, Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirmişti. Antalya’da 1500 sporcunun katıldığı kick boks şampiyonasından sonra da yüzlerce katılımcının PCR testleri pozitif çıkmıştı.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@