Burdur'daki Salda Gölü'nde yüklenici firmaya ait iş makinesi ve kamyonların beyaz kuma zarar vermesinin ardından geriye iş makinelerinin kazdığı derin çukur ve lastik izleri kaldı.

Kazının ardından alanda 1 metrelik kot farkı oluştu. Bölgedeki içler acısı görüntü de havadan görüntülendi. Beyaz kumların çok az gözlemlendiği Millet Bahçesi projesinin alanına, proje alanı olmayan Beyaz Adalar mevkiinden alınan beyaz kumlar taşındı. Bu sırada da korumalı bölgede hafriyat kamyonları ve iş makinaları büyük tahribat yaratmıştı. İhale şirketinin rantına kurban giden Salda Gölü’nü kurtarmak için halk dün, özellikle sosyal medyada şirkete büyük tepki göstermişti.

SOSYAL MEDYADA BÜYÜK GÜNDEM OLDU

Demirören Haber Ajansı'nın (DHA) haberine göre, kepçeyle kazılıp kamyonlarla sahilden alınarak 5 kilometre uzağa götürülen kumlar, dün sosyal medyada gündem olunca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı harekete geçerek inceleme başlattı. Yüklenici firma yetkilileri hakkında soruşturma başlatılırken, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) yetkilileri de bugün alana gelerek zarar tespiti için kot incelemesi yaptı.

BİR METRELİK KOT FARKI OLUŞTU

Normalde kumsalın özelliğini yitirmemesi için araç girişinin yasak olduğu ve ayakkabıyla dahi basılmaması gereken alandan geriye iş makinesi ve kamyonların lastik izleri kaldı. Alınan kumlar nedeniyle 1 metrelik kot farkının oluştuğu dikkati çekti. Olayın ardından Yeşilova İlçe Jandarma ekipleri alanda geniş çaplı güvenlik çemberi oluşturarak, bölgeyi kontrol altına aldı.

ÇALIŞMALAR ARTIK CANLI OLARAK İZLENEBİLECEK

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yüklenici firma hakkında soruşturma açtırdıklarını ve olayın takipçisi olacaklarını açıklayıp, bu üzücü olayın ardından çalışmaların şeffaf sürmesi için bir proje başlattıklarını söyledi. Alana kamera sistemi kurularak, çalışmaların TOKİ'nin web sitesi üzerinden 7/24 canlı yayınlanacağı bildirildi.

NE OLMUŞTU?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı, Salda Gölü’nde devam eden inşaat çalışmalarının durduğunu ve alana makineli araçların girmesi dolayısıyla firmaya ceza verildiğini açıkladı.