Migros Deposu’nda çalışan işçiler sendikalı oldukları için işten çıkarıldı

Kocaeli’nin Çayırova ilçesinde Migros Şekerpınar Dağıtım Merkezi’nde çalışan ve sendika üyesi oldukları için sürülen ve ardından işten çıkarılan işçiler direnişe başladı.Kocaeli’nin Çayırova...

EMEK DÜNYASI 08.01.2021 - 19:12 08.01.2021 - 19:12

Kocaeli’nin Çayırova ilçesinde Migros Şekerpınar Dağıtım Merkezi’nde çalışan ve sendika üyesi oldukları için sürülen ve ardından işten çıkarılan işçiler direnişe başladı.

Kocaeli’nin Çayırova ilçesinde Migros Şekerpınar Dağıtım Merkezi’nde çalışan Özkan Yıldız ile birlikte toplam 3 işçi, DGD- Sen ( Depo, Liman, Tersane ve Deniz işçileri Sendikası) üyesi olduğu gerekçesiyle, İstanbul Esenyurt deposuna sürüldü. Ardından duruma tepki göstererek işe gitmeyen işçilerin sözleşmeleri Us- Grup tarafından sözleşmeleri tek taraflı fesih edildi. Dokuz8HABER’e konuşan Özkan Yıldız yaşadığı haksızlıkları ve eylem sürecini anlattı.

"1000 SAATE YAKIN FAZLA MESAİM VARDI"

E-Devlet'ten sendika üyesi olup olunmadığına bakılarak işten atıldıklarını kaydeden Yıldız, "Bizi çıkartıp yerimize 150 işçi aldılar. Bir işçi bir ayda 165 saat mesai yapar mı? Beni işten çıkarıldığımda ortalama 1000 saate yakın fazla mesaim vardı. Zorla tehdit ile 850 saat mesai yapmışlığım var. Tazminat yok, bizi devamsızlıktan dolayı işten çıkardılar. Hukuki süreci başlattık avukata verdik" diye konuştu.

"DEPODA KEDİLER VE FARELER GEZİYOR"

Türkiye’de koronavirüs salgını ortaya çıkmadan önce iş yüklerinin arttığını kaydeden Yıldız, "Her gün sabah 08.00 ile akşam 22.30 arasında, pazar günleri de dahil olmak üzere çalıştırılıyorduk" diye konuştu. Yönetime yaşadıkları zorlukları anlattıklarını ancak dikkate alınmadığını vurgulayan Yıldız, "Tuvaletler rezil halde, depo da pis bir durumda; içinde kediler ve fareler geziyor. Yemekler berbat" dedi.

SENDİKAL FAALİYETLER NEDENİYLE SÖZLEŞMELERİ FESHEDİLDİ

Çalışma koşullarını fotoğraflayarak sosyal medyada paylaştıklarının ardından basında haber olmasıyla tuvaletlerin değiştirildiğini belirten Yıldız, "Sonuç olarak sendikal faaliyetler yaptığımız için beni ve 2 arkadaşımı 9 Aralık Çarşamba mesai bitimine yakın idareye çağırdılar. Bizleri İstanbul Esenyurt deposuna sürdüler. Ben Kocaeli Derince ilçesinde oturuyorum, gitmeyi istemediğimiz için taşeron şirket Us-Grup ayın 30’unda da sözleşmemizi fesih etti bizden sonra da 60’a yakın arkadaşımızı ücretsiz izine çıkardılar" bilgisini verdi.

"HER GÜN DEPONUN ÖNÜNDE DİRENİŞ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ"

"Biz DGD-SEN (Depo, Liman, Tersane ve Deniz İşçileri Sendikası) sendikasına üyesine bağlı işçileriz. Her gün deponun önünde direniş gerçekleştiriyoruz. 50 kişi işten çıkarıldık, 3 arkadaşımız da ücretsiz izine çıkarıldı" ifadelerine yer veren Yıldız konuşmasını şöyle sürdürdü:

"E-DEVLETTEN SENDİKA ÜYELİĞİ KONTROL EDİLİYOR"

"Düşünün yönetici gidip işçisini E-Devlet’ten sendika üyesi olup olmadığına bakıyor ve ona göre işten çıkartıyor. Bizi çıkartıp yerimize 150 işçi aldılar. Bir işçi bir ayda 165 saat mesai yapar mı? Beni işten çıkarıldığımda ortalama 1000 saate yakın fazla mesaim vardı.Zorla tehdit ile 850 saat mesai yapmışlığım var. Tazminat yok, bizi devamsızlıktan dolayı işten çıkardılar. Hukuki süreci başlattık avukata verdik."

"60 KİŞİNİN TESTİ POZİTİF ÇIKTI AMA HALA DEPO AÇIK"

"Depoda çalışan insanlar arasında onlarca Covid vakası çıktı; geçen ay yaklaşık 60 kişinin testi pozitif çıktı ama hala depo açık. Cimer’e, Aile ve Sosyal Çalışma Bakanlığı’na, Migros Yönetimine kadar her yere başvurduk, kimseden ses yok."

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@