Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları yerini sağanak yağışa bırakacak. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Ankara ve İstanbul için uyarılarda bulundu. Ankara'da bugün şiddetli yağmur görülecek. Yarın da İstanbul yoğun yağış olacak. Meteoroloji yeni hava durumu tahmininde birçok ili de uyardı.

Meteoroloji Profesörü Orhan Şen de şiddetli yağış uyarısı yaptı. Meteoroloji'ye göre bugün Ankara'da gök gürültülü sağanak yağış etkili olacak. İstanbul için de yarın öğle saatlerinden sonra çok şiddetli sağanak yağış bekleniyor. Şiddetli yağışla birlikte hava sıcaklıkları da düşecek.

MARMARA İÇİN SAĞANAK YAĞIŞ UYARISI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün sitesindeki uyarıya göre, yarın Marmara’da beklenen gök gürültülü ve sağanak yağışların öğle saatlerinden itibaren Edirne, Kırklareli, Tekirdağ ve Çanakkale çevreleri ile İstanbul’un batısı, zamanla (öğleden sonra ve akşam saatlerinden itibaren) bölge genelinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Kuvvetli yağışların 19 Mayıs Perşembe sabah saatlerinde etkisini kaybetmesi bekleniyor. Meteoroloji; ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, kuvvetli rüzgar ve fırtına ile ulaşımda aksamalara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda da uyardı.

BUGÜN YAĞIŞ OLACAK İLLER

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'ne göre, Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu'nun güneyi, Batı Karadeniz’in iç kesimleri ile Ankara, Kırıkkale, Çankırı, Kırşehir, Iğdır, Muş, Ağrı, Van, Hakkari, Adıyaman, G. Antep ve Kilis'te bugün yağış bekleniyor.

ORHAN ŞEN'DEN ŞİDDETLİ YAĞIŞ UYARISI

Prof. Orhan Şen şiddetli yağışla ilgili illeri tek tek sıraladı ve hava durumu tahminini şöyle duyurdu:
"Bu hafta Çarşamba Perşembe günü İstanbul, Kırklareli, Edirne, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Kocaeli, İzmir, Denizli, Eskişehir civarında yağış şiddetli görünüyor. Çarşamba günü sıcaklıklar düşmeye başlayacak Perşembe günü ise İstanbul 16 derece, İzmir 18 derece, Balıkesir 14 derece, Bursa 13 derece olacak.