Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından 7 Nisan hava durumu raporunu yayımladı. Rapora göre, yurt genelinde bugün itibariyle başlayacak olan kuvvetli sağanak yağış, Cuma günü etkisini artıracak.

Öte yandan Meteoroloji doğu kesimlerinde Suriye kaynaklı toz taşınımı beklendiğini belirterek; 35 il için 'sarı', 7 il için 'turuncu' uyarıda bulundu.

ORTA VE DOĞU KARADENİZ KIYILARINDA PUS VE SİS

Meteoroloji’den yapılan son değerlendirmelere göre; ülke genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, İç ve Batı Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunun aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların; akşam saatlerinde Batı Karadeniz ile Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa, Bilecik, Çankırı ve Çorum çevreleri ile Ankara, Eskişehir ve Balıkesir'in kuzey ilçelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

Sabah saatlerinde Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında yer yer pus ve sisin de beklendiği kaydedildi.

CUMA GÜNÜ ETKİSİNİ ARTIRACAK

Meteoroloji'nin 5 günlük hava tahmin haritasında, yurt genelinde bugün itibariyle başlayacak olan sağanak yağışın Cuma günü etkisini artıracağı görülüyor.

KUVVETLİ RÜZGÂR

Rüzgârın, öğle saatlerinden itibaren Marmara'nın güneyi, Ege, Göller Yöresi, İç Anadolu ile Karadeniz'in iç kesimlerinde güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (30-60 km/saat) ve kısa süreli fırtına (60-90 km/saat) şeklinde esmesinin beklendiği belirtilerek, meydana gelebilecek ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, soba ve baca gazı zehirlenmesi, yüksek kesimlerde hızlı kar erimesi nedeniyle meydana gelebilecek su baskını ve heyelan gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI

Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'da yüksek kar örtüsü bulunan eğimli yamaçlarda çığ riski olmasından dolayı meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması yönünde de uyarıda bulunuldu.

Gözden kaçırmayın

Adalet Bakanlığı, Avrupa Konseyi raportörlerine Osman Kavala’yı ziyaret etme izni vermedi Adalet Bakanlığı, Avrupa Konseyi raportörlerine Osman Kavala’yı ziyaret etme izni vermedi

SURİYE KAYNAKLI TOZ TAŞINIMI UYARISI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün aktardığı bilgilere göre, doğu kesimlerinde Suriye kaynaklı toz taşınımı bekleniyor.

Güney ve güneybatı yönlerinden esecek kuvvetli rüzgar ve fırtına ile birlikte etkisini artırması beklenen toz taşınımının Batman, Siirt, Şırnak, Hakkari, Bitlis ve Van çevrelerinde yer yer kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

Meteoroloji; 35 il için 'sarı', 7 il için 'turuncu' uyarıda bulundu. Listedeki illerde yaşayan vatandaşlardan ulaşımda yaşanabilecek olumsuzluklara, su baskınlarına karşı tedbirli ve dikkatli olmaları istendi.