MESS toplu grup iş sözleşmesi süreci gelecek ay başlıyor. 130 bin işçiyi ilgilendiren sözleşme süreci öncesi yüzde 43 zam talebi dile getirildi.

Gözden kaçırmayın

Sakarya Emek ve Demokrasi bileşenlerinden 1 Mayıs öncesi basın açıklaması; Bu düzen böyle gitmez!  Sakarya Emek ve Demokrasi bileşenlerinden 1 Mayıs öncesi basın açıklaması; Bu düzen böyle gitmez! 

130 bin metal işçisini ilgilendiren 2021-2023 MESS grup toplu iş sözleşme süreci yakında başlıyor. Eylül ayında başlayacak olan görüşmeler öncesi Gebze İşçi Hareketi Koordinasyonu işçilerin taleplerini kaleme aldı. Koordinasyondan yapılan açıklamada, "Tüm pandemi süreci boyunca fabrikalarda işçiler harıl harıl çalıştı. Krizin ve pandeminin yükü patronların değil işçilerin omuzlarında kaldı. Patronlar kısa çalışma ödenekleri, ücretsiz izinlerle işçilerin bir kısmının masrafından kurtuldu" denilerek, sanayide patronların kârının 5.5 kat arttığına dikkat çekildi. Açıklamada, şöyle denildi: "Otomotiv devleri kâr üstüne kâr açıklamaya devam ediyor. Öyle ki bu yılın Ocak-Mart ayları arasında otomotiv satışları yüzde 73 arttı, bu doğrultuda otomotiv şirketleri öz kaynaklarını yüzde 29 artırdı. İşçiler yoksullukla günlerini geçirdi, enflasyon maaşları daha cebe girmeden eritti."

"SÖZ, YETKİ, KARAR METAL İŞÇİSİNİN OLMALI"

İşçi Hareketi Koordinasyonu, bu koşullarda TİS’te metal işçisine yapılacak zammın en az yüzde 43 olması gerektiğini belirterek, şu bilgileri hatırlattı: "Temel gıda ürünlerine son iki yılda yüzde 70 zam yapıldı. Elektriğe son iki yılda yüzde 47 zam yapıldı. Doğalgaza son iki yılda yüzde 53 zam yapıldı. TÜİK’in açıkladığı son iki yıldaki yüzde 28’lik enflasyonun aksine gerçek enflasyon yüzde 35-40 aralığındadır. Ülkede açlık sınırı 2825 TL. Açlık sınırı, sefalettir. Açlık sınırı üzerinden zam  konuşulamaz. Düşük zamları bu sınır üzerinden dayatacak tüm taraflara geri adım attırmak metal işçisinin görevidir. Enflasyon oranları, yoksulluk sınırı, otomotiv sektöründeki patronların karı göz önüne alındığında metal işçisinin hakkı en az yüzde 43 zamdır." Gebze İşçi Hareketi Koordinasyonu, toplu iş sözleşmesi sürecinde söz-yetki-karar metal işçisinin olması gerektiğini de dile getirdi.

isci hareketi1