"Mesele Banu Özdemir'in CHP İzmir eski il yönetim kurulu üyesi olması"

İzmir’de bazı camilerin hoparlörlerinden ‘Çav Bella’ çalınmasını sosyal medya hesabından paylaştığı gerekçesiyle tutuklanan CHP İzmir Eski İl Başkanı Yardımcısı Banu Özdemir'in avukatı Süleyman Ka...

GÜNDEM 24.05.2020 - 14:25 24.05.2020 - 14:25

İzmir’de bazı camilerin hoparlörlerinden ‘Çav Bella’ çalınmasını sosyal medya hesabından paylaştığı gerekçesiyle tutuklanan CHP İzmir Eski İl Başkanı Yardımcısı Banu Özdemir'in avukatı Süleyman Karadağ açıklama yaptı. Karadağ, "Mesele müvekkilimin CHP İzmir eski il yönetim kurulu üyesi olması ve sosyal medya dahil birçok platformda aktif olarak fikirlerini ifade etmeye devam etmesidir" dedi.

İzmir’de Konak, Karşıyaka, Çiğli ve Buca ilçelerindeki camilerin hoparlörlerinden İtalyan partizan marşı olarak bilinen ‘Çav Bella’ çalınmış ve olayla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında sosyal medya paylaşımları nedeniyle gözaltına alınan CHP İzmir Eski İl Başkanı Yardımcısı Banu Özdemir, “toplumda infial yarattığı” gerekçesiyle tutuklanmıştı. Özdemir’in avukatı Süleyman Karadağ konuya ilişkin Yurt gazetesinden Öztürk Tuğrul'a açıklamalarda bulundu. 

"TUTUKLAMAK İÇİN KARAR DEĞİŞTİRDİLER"

Karadağ, tahliye talebinde "Müvekkilim isnat edilen suçu işlememiştir. Tahliye edilmesini istiyoruz" ifadelerini kullandı. Karadağ," tutuklama nedeni olarak da, aşağıdaki hallerde bir tutuklama nedeni var sayılabilir" diyerek, a) Şüpheli veya sanığın kaçması, saklanması veya kaçacağı şüphesini uyandıran somut olgular varsa. b) Şüpheli veya sanığın davranışları; 1. Delilleri yok etme, gizleme veya değiştirme, 2. Tanık, mağdur veya başkaları üzerinde baskı yapılması girişiminde bulunma, Müvekkilim Banu Özdemir'in tutuklanması için yasada açıkça sayılan bu sebeplerden hangisi gerçekleşmiştir? diye sordu.Özgür Tuğrul'a özel açıklamalarda bulunan Av.Karadağ: "Öncelikle İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı 21.05.2020 tarih, 2020/10 sayılı basın açıklaması (EK-1) ile; müvekkilim hakkında “Dini değerleri alenen aşağılamak” suçunu işlediği gerekçesi ile soruşturma başlatıldığını duyurmuştur. Türk Ceza Kanunu'nun 216/3 maddesinde düzenlenen bu suçun yaptırımı 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası olup; 5271 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 100. Maddesinin son fıkrası gereği, isnat edilen suçun cezasının üst sınırının müvekkilimin tutuklanması için yeterli olmadığını fark eden soruşturma makamı, isnadını değiştirerek soruşturmayı TCK 216/1 maddesine çevirmiş ve böylelikle suçun üst sınırı 3 yıl hapis cezasına çıkarılmıştır. Aslında müvekkilimin tutuklanmasına işte tam da bu anda karar verilmiş sonrası mizansene dönüşmüştür." dedi.

"MESELE CHP'Lİ OLMASIDIR"

Karadağ, "Mesele müvekkilin CHP İzmir eski il yönetim kurulu üyesi olması ve sosyal medya dahil birçok platformda aktif olarak fikirlerini ifade etmeye devam etmesidir. Bu nedenle birçok kez hakarete varan saldırı ve sataşmalara da maruz kalmıştır. Ancak son olayda, müvekkilin son derece iyi niyetle ve sorumluluk bilinciyle herhangi bir yorum katmadan, zaten daha önceden yayınlanmış görüntüleri de ekleyerek yapmış olduğu paylaşım ki, ifade tarzında olayı tasvip etmediği çok açıktır, kendisiyle zıt görüşte olan bir takım profil sahiplerinin organize bir şekilde saldırısına yol açmıştır. Olayı gerçekleştirilen asıl failler bir yana bırakılıp, bunun sebebini soran müvekkil üzerinden Cumhuriyet Halk Partisi de hedef alınarak bir linç kampanyası başlatılmıştır. Yukarıda açıkladığımız sebepler de birlikte değerlendirildiğinde, müvekkil hakkında verilen tutuklama kararı, bu linç kampanyasının tatminine yönelik olup, hukuki bir değer taşımamaktadır. Bu itibarla yargının araçsallaştırılması bağlamında başlatılan bu soruşturma ile Türk Yargısı siyasi çekişmelerin bir parçası yapılmış, müvekkilim ise olayın kurbanı seçilmiştir. Müvekkilimin tutuklanmasından hemen sonra AKP Genel Başkanı'nın yaptığı açıklamalar bu durumu teyid etmektedir. Tutukluluğa dair kararın kaldırılarak müvekkilin derhal serbest bırakılmasına karar verilmesi dileğimizdir." dedi.

"TAHLİYE EDİLMESİNİ İSTEDİK"

Karadağ, Tuğrul'a yaptığı açıklamada;  "Bu ülkede adalet duygusunu yitirmemiş, tarafsız, bağımsız hakimlerin de bulunduğuna inanarak; mahkemeye sunduğumuz dilekçede saydığım tüm gerekçelerle ve resen takdiri mümkün diğer nedenlerle kararın gözden geçirilerek kaldırılmasını ve müvekkilin tahliyesine karar verilmesini, mümkün görülmediği takdirde itiraz dilekçemizin itirazı incelemeye yetkili ve görevli mahkemeye gönderilerek müvekkilim Banu Özdemir'in bihakkın tahliyesine karar verilmesini" istediğini iletti.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@