Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve sosyal belediyecilikte çok önemli bir adım olan Halkkart (Sosyal Destek Kartı) için başvurular başladı. İhtiyacı olan yurttaşların yoğun...

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve sosyal belediyecilikte çok önemli bir adım olan Halkkart (Sosyal Destek Kartı) için başvurular başladı. İhtiyacı olan yurttaşların yoğun talepte bulunduğu Halkkart’a yapılan başvurular, gerçek ihtiyaç sahiplerinin belirlenmesi amacıyla büyük bir titizlikle incelemeden geçiriliyor.

Sosyal belediyecilik anlayışı ile toplumsal eşitsizlikleri ortadan kaldırmayı amaçlayan Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin, dar gelirli yurttaşlara yönelik hayata geçireceği Halkkart (Sosyal Destek Kartı) uygulaması için başvurular alınmaya başladı. Gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşması amacıyla başvurular titizlikle alınırken, daha önceki yardımlardan yararlanan yurttaşların belgeleri ve maddi durumları da tek tek inceleniyor.Yardımların adil ve hakkaniyetli olması için tüm önlemler alındı.

HALKKART İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI

İhtiyaç sahiplerine Büyükşehir Belediyesi’nin anlaşmalı olduğu diledikleri iş yerinden; diledikleri ihtiyaç malzemesini alma olanağı sunacak Halkkart’a başvurular yapılmaya başladı. Başvuru yoğunluğu dikkat çekerken, gerçek ihtiyaç sahiplerinin belirlenmesi, yardımların adil, hakkaniyetli ve gerçek sahiplerine ulaşması için gerekli tüm tedbirleri alan Büyükşehir Belediyesi, sosyal hizmet uzmanları eşliğinde Halkkart için gelen başvuruları titizlikle incelemeye alıyor. Ayrıca, belediyenin sosyal yardımlardan daha önce de faydalanan mevcut 7 bin 600 kişinin belgeleri ve mevcut maddi durumları da tek tek inceleniyor.Ekonomik sıkıntı yaşayan ihtiyaç sahipleri için daha ekonomik, düzenli ve çağın şartlarına uygun bir sistem olan Halkkart’tan yararlanmak isteyenler, https://mersin.bel.tr/sosyal-destek-kart-halk-kart (https://mersin.bel.tr/sosyal-destek-kart-halk-kart) adresinden ve Akdeniz ilçesindeki Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım ve Dayanışma Merkezi’ne bizzat başvuru yapabilecekler. İlçelerde bulunan ihtiyaç sahipleri ise yine https://mersin.bel.tr/sosyal-destek-kart-halk-kart (https://mersin.bel.tr/sosyal-destek-kart-halk-kart) adresinden ve ilçelerde bulunan Mersin Büyükşehir Belediyesi Koordinasyon Şube Müdürlüklerinden başvuru yapabilecekler. Gerekli tüm evrakları tamamlayıp başvuru yapan vatandaşların başvuruları tüm incelemeler yapıldıktan ekonomik durumu belirlendikten sonra, Halkkart almaya hak kazanacaklar.

ELEKTRONİK KART SİSTEMİNİN FARKI NE?

Daha önce Dosteli Marketler’den sadece gıda, temizlik ve giyim kategorisinde sınırlı ürün temin edebilen yurttaşlar, Halkkart ile birlikte Mersin genelinde daha kaliteli, daha etkin ve daha geniş bir ürün yelpazesinden faydalanabilecekler. Ayrıca yurttaşlar bu sistem ile Mersin’in tüm ilçelerinde büyükşehir belediyesi ile anlaşmalı olan market, mahalle bakkalından dahi alışveriş yapabilme olanağına kavuşacaklar.

KİMLER FAYDALANABİLECEK?

Halkkart’tan Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’na başvurarak, sosyal hizmet uzmanlarının incelemeleri sonucu sosyal yardım yönetmeliği kriterlerine uyan ve dar gelirli olduğu tespit edilen tüm vatandaşlar yararlanabilecek. Dar gelirli yurttaşların adlarına verilecek olan Halkkart’a her ay ihtiyaç sınıfına göre belirlenecek tutarlarda TL yüklenecek. Yurttaşlar da diledikleri gibi bu karttaki miktar kadar alışveriş yapabilecekler.