Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Aydıncık ilçesinde yer alan Kelenderis Antik Kenti’nde devam eden kazı çalışmalarında yeni buluntular açığa çıktı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, kentin genelindeki 17 bölgede kazı ve yüzey araştırmalarına ayni, maddi ve gıda kolisi desteğinde bulunuyor. Bu kapsamda Büyükşehir’in destek verdiği Aydıncık ilçesinde yer alan Kelenderis Antik Kenti’ndeki kazı çalışması ile yeni tarihi buluntular ortaya çıktı. 

2021 yılından beri Kelenderis Antik Kenti’nde kazı başkanlığı görevini yürüten Batman Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mahmut Aydın, kazı çalışmalarına ilişkin şu bilgileri verdi:

Kars’a beklenen kar yağdı Kars’a beklenen kar yağdı

“Kelenderis Antik Kenti, 1987 yılından beri aralıksız kazılan ve 2021 yılına kadar ikişer aylık, 2021 yılında da 12 aylık periyotlarla aralıksız devam eden bir kazı alanı. Burada Roma Dönemi’ne ait, restorasyonunu ve kazısını bitirdiğimiz ve liman hamamı olarak adlandırdığımız bir yapımız var. Bazilikal planlı bir kilisemiz var. Tabanında 376 metrekare mozaiklerle döşeli. Onun da çatı projesini bitirdik. Ayrıca Akropol’e ait surlarımız var, Akropol alanımız bulunmaktadır. Mersin Büyükşehir Belediyesi, Kültür Bakanlığı’ndan sonra ana destekçilerimizden biridir. Bizim gibi, Mersin’deki diğer bütün araştırmalara katkı sunmaktadır. Gönül ister ki daha fazla sponsor bulalım, ama bizim şu anda ana sponsorlarımızdan biri Mersin Büyükşehir Belediyesi. Bize maddi sponsorluk yanında, ayni katkıları da oluyor. Kendilerine teşekkür ediyoruz.”