Mersin Büyükşehir Belediyesi, depremzedeler için oluşturduğu barınma alanlarında ve yardımların bölgeye ulaştırıldığı tesislerde yüzlerce gönüllü ile çalışıyor.

İhtiyaç olan her noktada Büyükşehir Belediyesi’nin ekiplerine destek olan gönüllüler; karşılama, kıyafet tasnifleme, depremzedelerin ihtiyaç listelerini alma, yemek, çay ve kahve dağıtımı gibi birçok alanda ekiplere yardımcı oluyor. Büyükşehir ekipleri, gönüllülerin desteği sayesinde daha hızlı ve etkin hizmet verebiliyor.

KAYA: “GÖNÜLLÜ ARKADAŞLARIMIZLA BİRLİKTE YOĞUN BİR ŞEKİLDE ÇALIŞIYORUZ”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kariyer Merkezi Danışmanı Yalçın Kaya, Yenişehir Fuar Alanı’nda gönüllülerle birlikte, 1.5 gün gibi kısa bir sürede depremzedelerin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak bir alan oluşturduklarını söyledi. Kaya, “Gönüllü arkadaşlarımız, ilk günden itibaren gelerek başvurularını yaptılar ve yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Gönüllü arkadaşlarımız, buraya gelen yardımlarla alakalı destek oluyorlar. Mesela giysileri katlıyor, yaş gruplarına göre ayırım yapıyorlar. Buradaki yemek alanlarımızda servis yapıyor, temizliklerine yardımcı oluyorlar” dedi. Kaya, gönüllü olmak isteyenlerin barınma alanlarına giderek kayıt yaptırmalarının yeterli olduğunu söyledi.

Mersin Büyükşehir 4. kanalize kavşağı açtı Mersin Büyükşehir 4. kanalize kavşağı açtı

“ONLARIN KANAYAN YARALARINI BİZ RUHEN HİSSETTİK”

Mersin Büyükşehir Belediyesi ile dayanışma içinde çalışan gönüllüler ise duygu ve düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi:

-Merve Atay (Öğretmen): “Onların kanayan yaralarını biz ruhen hissettik. Bizim de ruhumuz kanıyor. Evde boş duramıyoruz, o yüzden burada elimizden geleni yapıyoruz. İnsanlara kıyafet, yiyecek, barınma alanı temin ediyoruz. Koşturuyoruz, hiç boş durmuyoruz. Benim arkadaşlarım da göçük altında kaldı ve ben hiçbir şey yapamadım onlar adına. En azından, ‘kalan insanlarımıza destek verelim’ dedim. O yüzden buradayım.” 

-Belen Burcu Durukan (Öğretmen): “Arka tarafta yemekler dağıtılıyor, onlara yardımcı oluyoruz. Ön tarafta sürekli gün içinde bağış yapılıyor. Bağışları alıp yukarıya taşıyoruz. Hepsini tek tek ayırıyoruz. Çamaşırhanemiz var, kıyafetlerini yıkayabiliyorlar. Bütün ihtiyaçları karşılanıyor. Bu gönüllülük genelde sosyal medyada çok paylaşılıyor. Mersin, çok kültürlü bir şehir. Herkesin Osmaniye'de, Adana'da, Hatay’da, Adıyaman’da, her yerde, yani deprem bölgelerinde akrabaları olduğu için, hem onlara yardıma gidilip geliniyor, hem de burada oradan gelen insanlara bu şekilde yardımcı olabiliyoruz.”

-Büşra Düşünekli (Öğretmen): “Hepimiz bu durumda olabilirdik. Biz depremzedelere eşyaları verirken, bu duyguyu onlara geçirmeye çalışıyoruz. Çünkü bizden çok mahcup bir şekilde eşyaları istiyorlar ve ‘Biz de sizin gibi burada olabilirdik. Bizim de zaten başımıza geldi. Biliyorsunuz ki Mersin de depremi çok şiddetli hissetti. Biz de iki üç gün sokakta kaldık’ diyerek, onların duygularını paylaştığımızı onlara hissettirmeye çalışıyoruz. Allah hiç kimseyi bu duruma düşürmesin. Duygularımızın bir tarifi yok. O yüzden elimizden geldiği kadar, gece gündüz burada yardım ederek acımızı unutmaya çalışıyoruz.”

-Samet Altınok (Üniversite Öğrencisi): “Burada, buraya kayıtlı olan depremzedelerin kıyafet ve diğer ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Onlar bize bir liste veriyor. Biz de onları temin etmeye çalışıyoruz. Yemek, su ve kıyafet dağıtıyoruz. Öğretmen gönüllüler de var. Oraya bir oyun alanı kuruldu. Onlar da küçük yaştaki çocuklarla orada ilgileniyor. Aslında buraya gelmeden deprem bölgesine gitmeyi istiyordum. Oraya gidemedim.”

-Batuhan Süngü (Üniversite Öğrencisi): “Burada kıyafet ihtiyacı olan insanlar bir liste hazırlıyor ve listeyi tamamlayıp onlara kıyafet temin ediyoruz. Onun dışında, dışarıya yanaşan kamyonlardan gerekli malzemeleri indirip burada bir stok oluşturuyoruz. Burada yaşayan depremzedelere yardım etmeye çalışıyoruz. Bizi buraya getiren duygu, empati duygusu. Onların yaşadığı durumu az da olsa iyileştirmek adına, burada onlara yardımcı oluyoruz.”