Turgut Özakman’ın kaleme aldığı, yönetmenliğini Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Murat Atak’ın, Mimar Sinan karakterini Şehir Tiyatrosu oyuncularından Mahir Okdemir’in canlandırdığı, ‘Ben Mimar Sinan’ oyunu, basın mensuplarının beğenisine sunuldu. 

Tek kişilik oyunu sahneye taşıyan Mahir Okdemir, oyunda Mimar Sinan’ın sadece Türkiye’de değil, dünyanın birçok yerinde yaptığı eserlerin ve o eserlerin hikayesinin anlatıldığını belirterek, “Böyle kıymetli bir karaktere hayat verecek olmak, benim için kelimelerle anlatılamayacak bir duygu. Bu oyunun bir parçası olduğum için ben çok mutluyum” dedi.  

Okdemir, Mimar Sinan oyununu okullarda sergilemeye devam edeceklerini de sözlerine ekleyerek, “Çocuklar bir duygu seli yaşıyorlar. Çünkü onlar karşılarında, tarihe isim bırakmış kıymetli bir mimarı görüyorlar. Yaptığı eserleri öğreniyorlar ve bu onları çok duygulandırıyor, çok mutlu ediyor” diye konuştu.

Oyunu izleyen basın mensupları ise beğenilerini şu sözlerle dile getirdi:

-Semir Bolat: “Mimar Sinan ulusal bir değerimiz. Bu ulusal değerimizin bilimsel yönünün, tiyatroya aktarılması aslında çok zor. Mersin Büyükşehir Tiyatrosu bunu başardı ve Mimar Sinan'ın doğumundan aramızdan ayrılışına kadar, o yıllarda yaşayan bütün padişahların da hayatını ve Osmanlı İmparatorluğu’nun en gelişmiş olan dönemini herkesin anlayabileceği bir şekilde ortaya koydu. Gerçekten çok güzel bir tiyatro eseri. Onun için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

-Ahmet Söyler: “Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından basına belki de ilk defa böyle bir etkinlik düzenlendi. Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Sanatsız kalan bir milletin hayat damarları kopmuş demektir’ sözünü anarken, 40 dakikalık bir tiyatro oyununda ‘Geçmişini bilmeyen, geleceğe emin adımlarla gidemez’ söylemini de yaşadık. Bize bu geceyi yaşatan başta Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı ve sanat ekibine teşekkür ediyorum.”

-Murat Öztornacı: “Ben lisede, üniversitede okurken hiçbir zaman Mimar Sinan’ı bu kadar derin bir şekilde tanımadım. Bu görsellik de olabilir, düşünsel de olabilirdi. Farkındalığı yaşadığım için ben bu oyunu çok sevdim. Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’na çok teşekkür ederiz. Bu tür oluşumları halka daha çok sunarak, halkı buraya çekerek, çocuklarımıza ve gelecekteki insanlara daha güzel bir şekilde sağlamak önemli. Tiyatro, bana göre insanlara en güzel kültür aynasıdır.”