Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu bu yılın 3. enflasyon raporunu açıklıyor. Raporda, merkez bankasının 2022 yıl sonu enflasyon tahminin 42,8'den yüzde 60,4'e yükseltildiği belirtildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, 2022’nin üçüncü enflasyon raporunu gerçekleştirdiği bilgilendirme toplantısında açıklıyor.

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, yıl sonu enflasyon tahmininin yüzde 42,8'den yüzde 60,4'e yükseldiğini açıkladı.

ürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yılın üçüncü enflasyon raporuna ilişkin sunum yapıyor.

Kavcıoğlu, "Yılın ikinci çeyreğinde gerçekleşen jeopolitik riskler ile pandemiden kaynaklanan aksamalar küresel iktisadi faaliyeti olumsuz etkilemektedir" dedi.

Kavcıoğlu, "Enflasyondaki yükselişin beklenenden uzun sürebileceği düşüncesiyle alınan Para Politikası kararları finansal piyasalarda belirsizliğe ve ekonomide yavaşlama olasılığını güçlendirmektedir" ifadelerini kullandı.

"CARİ FAZLA VERECEĞİZ"

"Türkiye ekonomisi üretim, ihracat ve istihdamı artırmayı merkeze alan bir yapısal dönüşüm sürecindedir" diyen Kavcıoğlu, "Cari dengemizdeki iyileşme eğilimi devam etmektedir. Küresel emtia fiyatları normalleşme eğilimine girdiğinde, ekonomimiz cari fazla verme kapasitesine ulaşmış olacaktır, bu durum Türkiye ekonomisi için yöne bir dönemin başlangıcına, kısa vadeli finansman ihtiyacının asgariye indiği ihracata dayalı büyümeye işaret etmektedir" dedi.

"KREDİLERİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ"

Kavcıoğlu, "Finansal istikrar açısından ticari kredilerdeki gelişimin uyumunu yakından takip etmekteyiz. 6 ay öncesine göre kredi artış miktarı 3,9 katına, 2021 tamamının ise 2,5 katına çıkmıştır" dedi.

FAİZ AÇIKLAMASI

Kavcıoğlu, "Likidite, teminat ve zorunlu karşılık araçlarını etkin olarak kullanıyoruz. Parasal aktarımın etkinliği açısından etkinliği hissedilir adım attık. Teminat düzenlemeleri kapsamında ilk olarak Mayıs ayında para takası ve bankalararası para işlemleri için DİBS sepetinin kapsamını değiştirdik. Ekonominin potansiyeli ile uyumlu bir parasal büyümeyi gözeterek, tüm faizlerin politika faizine yakınsaması için gereken adımları atmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

ENFLASYON TAHMİNİ

Bu yıl aşureyi iki kat pahalı yiyeceğiz: Aşurelik gıdalar iki kat zamlandı Bu yıl aşureyi iki kat pahalı yiyeceğiz: Aşurelik gıdalar iki kat zamlandı

Yıl sonu enflasyon tahminine ilişkin açıklamalarda bulunan Kavcıoğlu, "Enflasyonun 2022 yıl sonunda yüzde 60,4 olarak gerçekleşeceğini, 2023 yıl sonunda yüzde 19,2 olarak gerçekleşeceğini, 2024 yıl sonunda yüzde 8,8 olarak gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz" dedi.