Merkel'den Belarus açıklaması: "Seçimleri tanımıyoruz"

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Belarus'ta Devlet Başkanı Aleksandır Lukaşenko'nun oyların yüzde 80'ini aldığı açıklanan tartışmalı seçimleri adil ve özgür yapılmadığı gerekçesiyle tanımadıkların...

DÜNYA 19.08.2020 - 18:52 19.08.2020 - 18:52

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Belarus'ta Devlet Başkanı Aleksandır Lukaşenko'nun oyların yüzde 80'ini aldığı açıklanan tartışmalı seçimleri adil ve özgür yapılmadığı gerekçesiyle tanımadıklarını söyledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa Birliği liderleriyle yaptığı görüntülü görüşme sonrası düzenlediği basın toplantısında, Belarus'ta muhaliflere yönelik şiddetin kabul edilemeyeceğini belirtti. Merkel, "Belarus'ta seçimler özgür bir şekilde ve adil yapılmadı. O nedenle AB ülkeleri olarak seçim sonuçlarını tanımıyoruz ifadelerini kullandı.AA'nın aktardığı habere, Belarus'ta ifade özgürlüğünün garanti altına alınması gerektiğini vurgulayan Merkel, tüm tutukluların koşulsuz serbest bırakılması çağrısında bulundu.

MALİ'DEKİ DARBEYE KINAMA

Mali'deki gelişmelere de değinen Merkel, ülkedeki darbeyi kınadıklarını belirterek, "Mali'de istikrar ve barışçıl ilişkilerden yanayız" diye konuştu.Merkel, Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğunun (ECOWAS) siyasi çözüm çabalarını desteklediklerini kaydederek, şöyle devam etti:"Darbenin Mali 'de konuşlu Avrupalı ​​askerlere bir etkisi olmadı. Korona salgını nedeniyle ülkede çok az Alman askeri var. Bu açıdan tabii ki durumu çok dikkatli takip ediyoruz ve Fransa ile de yakın temas halindeyiz. Ancak şu anda darbenin askerlerin çalışmaları üzerinde hiçbir etkisi yok. Ancak güvenliklerinin garanti altına alınmaya devam etmesini sağlamak için elimizden gelen her şeyi yapacağız."

DOĞU AKDENİZ İÇİN DİYALOG ÇAĞRISI

Doğu Akdeniz'de yaşananlar konusunda da endişe duyduklarını dile getiren Merkel, konunun enine boyuna Eylül ayında Avrupa Konseyi toplantısında görüşüleceğini aktardı. Merkel, anlaşmazlık bulunan konularda taraflar arasında diyaloğa ihtiyaç olduğunu sözlerine ekledi.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST