CHP’li Utku Çakırözer, TCDD'ye memur alımında bunun için okul okuyanların yok sayıldığını belirterek, "Binlerce Raylı Sistemler mezununu da ilana dahil edin” dedi.

TCDD, hareket memuru ve tren teşkil memuru alımı için çıktığı ilanda bu bölümlerde çalışmak için okul okumuş mezunları yok saydı. Son başvuru tarihi 7 Temmuz olan ilana başvuramayan ilgili bölümlerin önlisans mezunları tepki gösterirken, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, “TCDD hareket memuru ve tren teşkil görevlisi alımı için ilana çıkıyor ama meslekle ilgisi olmayan lisans mezunlarını işe alacağız diyor. Eskişehir ve diğer illerde raylı sistemler ile ilgili eğitim veren okullardan mezun olmuş, bu alanlarda meslek eğitimi almış binlerce öğrenci iş beklerken bu yapılan büyük haksızlıktır" dedi. Bu mezunların aldıkları eğitim ve diplomaları nedeniyle TCDD dışında bir yerde iş şansları olmadığını hatırlatan Çakırözer, TCDD’nin ilanını Meclis gündemine taşıyarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na, “TCDD’nin hareket memuru ve tren teşkil memuru alımı ilanlarına Raylı Sistemler Teknolojileri işletme bölümü önlisans mezunlarının da dahil edilmesi düşünülmekte midir?” diye sordu.

Erdoğan: Tarım Kredi Kooperatiflerinde 40 çeşit üründe indirime gidilecek Erdoğan: Tarım Kredi Kooperatiflerinde 40 çeşit üründe indirime gidilecek

MESLEK EĞİTİMİ ALMIŞ MEZUNLARI YOK SAYDILAR

TCDD, ÖSYM aracılığıyla 126 hareket memuru ve 61 tren teşkil memuru alımı ilanına çıktı. ÖSYM ilanındaki nitelik tablosunda hareket memurluğu ve tren teşkil görevlisi alımı için mesleki ders ve eğitim almamış, Ticaret Ekonomisi, Muhasebe ve Finansman Öğretmenliği, İşletme Öğretmenliği, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri, Matematik ve informatik, Muhasebe ve Finasman Öğretmenliği, Gümrük İşletmeciliği gibi lisans bölümleri yer aldı. Son başvuru tarihi 7 Temmuz olan ilana, hareket memuru ve tren teşkil görevlisi olabilmek için Raylı Sistemler Teknolojileri İşletme bölümlerinde eğitim alan önlisans mezunlarının dahil edilmemesi tepkilere neden oldu. CHP Eskişehir Milletvekli Utku Çakırözer, TCDD’nin hareket memuru ve tren teşkil memur alımı için çıktığı ilanı Meclis gündemine taşırken, bu iş için eğitim almış önlisans mezunlarının da ilana dahil edilmesi çağrısında bulundu.

YANLIŞTAN DÖNÜN, RAYLI SİSTEMLER MEZUNLARINI DA DAHİL EDİN!

Eskişehir, Erzincan, Amasya ve Niğde’nin da aralarında bulunduğu yaklaşık 14 ilde Raylı Sistem Teknolojileri İşletme bölümleri ile ilgili alanlarda eğitim alan önlisans mezunlarının da iş beklediğini dile getiren Çakırözer şu çağrıyı yaptı: “TCDD hareket memuru ve tren teşkil görevlisi alımı için ilana çıkıyor ama ilandaki meslekle ilgisi olmayan, hiçbir mesleki ders ve eğitim almamış lisans mezunlarını alacağız diyor. Esas işe alınması gereken Raylı Sistem Teknolojileri İşletme bölümlerinden eğitim alan binlerce önlisans mezununun bu ilanlara dahil edilmemesi büyük haksızlıktır. Bu evlatlarımız devletine güvenerek bu okullarda eğitim aldı, mezun oldu. Yapacakları meslekle ilgili eğitim aldı. Ve TCDD dışında hiçbir yerde iş şansları yok. TCDD bu yanlıştan derhal dönmmelidir. İlan durdurulmalı, nitelikleri değiştrilerek Raylı Sistemler Teknolojileri İşletme bölümleri önlisans mezunları da bu ilana dahil edilmelidir.”

BAKAN KARAİSMAİLOĞLU’NA SORDU

Çakırözer, TBMM’de Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması talebiyle de soru önergesi verdi. Çakırözer, Bakan Karaismailoğlu’na, “TCDD bünyesinde önlisans, lisans ve lisansüstü eğitim almış personel sayısı ve bu sayıların dağılımı nedir? TCDD’de çalışan tren teşkil görevlisi ve hareket memuru sayısı kaçtır? Bu çalışanların kaçı lisans, kaçı önlisans mezunudur? TCDD’nin hareket memuru ve tren teşkil memuru alımı ilanına ilgili bölümlerin önlisans mezunları neden dahil edilmemiştir? TCDD’nin sadece lisans mezunlarını kapsayan ilanı değiştirilecek midir? Hareket memuru ve tren teşkil memuru ilanlarına Raylı Sistemler Teknolojileri işletme bölümü önlisans mezunlarının da dahil edilmesi düşünülmekte midir?” sorularını sordu.