Melih Bulu'yu protesto eden öğrencilerin KYK kredi ve bursları kesildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Boğaziçi Üniversitesi'ne atadığı kayyum rektör Melih Bulu'yu protesto eden en az 100 öğrencinin KYK kredi ve burslarının kesildiği belirtildi.AKP’den milletvekili a...

GÜNDEM 23.06.2021 - 09:58 23.06.2021 - 09:58 Dokuz8 Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Boğaziçi Üniversitesi'ne atadığı kayyum rektör Melih Bulu'yu protesto eden en az 100 öğrencinin KYK kredi ve burslarının kesildiği belirtildi.

AKP’den milletvekili adayı olan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör atadığı Melih Bulu ile atanan yardımcılarına yönelik protestolara destek veren en az 100 öğrencinin Kredi ve Yurtlar (KYK) Genel Müdürlüğü'nden aldığı burs ile kredilerin kesildiği aktarıldı. BirGün'den Dilan Esen'in haberine göre, İstanbul Valiliği Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından, Valiliğe gönderilen ve öğrencilere iletilen yazıda, İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’nün yazısına istinaden kredi ve bursların kesildiği kaydedildi. Öğrencilerin, öğrenim kredisi borcunun Temmuz 2023’ten itibaren ödemeye başlaması istendi.

"ÜNİVERSİTELERİ SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Kredisi kesilen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğrencisi Burkay Avcı, şöyle konuştu: “Tüm kayyum rektörlere karşı Boğaziçi öğrencisinin yanında oldum. Mimar Sinan’da öğrenciyim ve bizim okulumuza da kayyum rektör atanmıştı. Boğaziçi’ne atanmasından da rahatsız oldum ve eylemlere katıldım. Bu sebepten dolayı devletin geri alacağı kredim kesildi. Bugün de üniversiteleri savunmaya devam edeceğiz. Kredimizi kesseler de kayyum rektörlere karşı mücadele edeceğiz. Demokrasiyi savunduğumuz için AKP bizi cezalandırmaya çalışıyor. Ama biz buna izin vermeyeceğiz. Kredilerimizin kesilmesine karşı davamızı da açacağız. Sadece dava da değil aynı zamanda mücadelemize sokakta da devam edeceğiz.”

"KARARI İPTAL EDİN"

SOL Genç tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada ise şunlar kaydedildi: "Kredi ve Yurtlar Kurumu Burs-Kredi Yönetmeliği’ne göre öğrencilerin burs ve kredileri ancak şu durumlarda kesilebiliyor: “Öğretim kurumundan ayrılması, çıkarılması veya geçici olarak uzaklaştırılması; vazgeçme, izin alma, kayıt dondurma; sağlık sebebiyle öğretim kurumuna devam etmemesi; öğretim kurumunu değiştirmesi esnasında, eski okulunda bir yıldan fazla başarısız olması ya da öğretimine bir yıl ara vermesi; öğretim kurumunun kapatılması; kurum yurtlarından süresiz çıkarılma cezası alması; kesin hükümle mahkûm olması.”

YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI VERİLMİŞTİ

Daha önce idare mahkemeleri, öğrenciler hakkında kesinleşmiş bir hüküm olmadığı için kredi ve bursların kesilemeyeceğini belirtmişti. KYK Akdeniz Kız Öğrenci Yurdu'nda yemekhanede çatal kaşıkla masaya vurup eylem yaptığı için 2015’te 8 öğrenci yurttan atılıp öğrenim kredisi kesilmişti. Ankara 2'nci İdare Mahkemesi öğrencilere verilen yurttan süresiz uzaklaştırma ve kredilerinin kesilmesi cezalarına karşı yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Yine çok sayıda Akdeniz Üniversitesi öğrencisinin çeşitli protestolara katıldıkları gerekçesiyle Emniyet’ten gelen talimat doğrultusunda kredileri kesilmiş, öğrenciler karara karşı dava açmıştı. Açılan davalarda da yürütme durdurulmuştu.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@