Mehmet Baransu'nun avukatı Çiğdem Koç, reddi hakim talebinde bulundu

Kapatılan Taraf gazetesinin eski yöneticileri ve muhabiri Mehmet Baransu'nun yargılandığı Taraf davası bugün İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde başladı.

GÜNDEM 18.10.2021 - 14:44 18.10.2021 - 15:39

HABER: FATOŞ ERDOĞAN

Kapatılan Taraf gazetesinin eski yöneticileri ve muhabiri Mehmet Baransu'nun yargılandığı Taraf davası bugün İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde başladı. Haziran ayında görülen duruşmada esas hakkında mütalaasını sunan savcı, Ahmet Altan, Yasemin Çongar ve Yıldıray Oğur’un "gizli kalması gereken bilgileri açıklamak" (TCK 329) suçlamasıyla cezalandırılmalarını talep etmişti.

"GİZLİ KALMASI GEREKEN BİLGİLERİ TEMİN ETME" SUÇUNDAN CEZALANDIRILMASI TALEP EDİLMİŞTİ

Mehmet Baransu’nun ise "devletin güvenliğine veya iç veya dış siyasal yararlarına ilişkin belgeleri yok etme, tahrip etme, üzerinde sahtecilik yapma, hileyle alma veya çalma", "gizli kalması gereken bilgileri temin etme" ve "açıklama" suçlarından cezalandırılması talep edilmişti. Dava kapsamında 2 Mart 2015 tarihinden bu yana tutuklu bulunan Mehmet Baransu'nun yargılandığı davaya bugün devam edildi.

"DOSYA YERLİ DİZİLERE DÖNMÜŞ"

Usule ilişkin beyanda bulunan Baransu'nun avukatı Çiğdem Koç, "35 celseyi geçiren 25 ayrı heyete hala beni şaşırttıkları için teşekkür ederim. Dosya yerli dizilere dönmüş. Dizi başlamış 150 bölüm yayınlanmış, tekrar başa dönmüş. Aradaki 35 celse yaşanmamış gibi mütalaa verilmiş. 35 celse boyunca katılma taleplerinin önce reddedilip sonra kabul edildiğini hatırlattı. Koç: Savcı mütalaasında bu yargılamanın "Balyoz" ile ilgisi olmadığını kayda geçirmiş. Bunun için teşekkür ederim" dedi.

"ANCAK SANIK OLABİLİRLER"

Bu davanın "Balyoz"la alakası olmadığının Anayasa Mahkemesi kararında da belirtildiğini kaydeden Koç, "Balyoz' dosyasının hükme esas alınan deliller arasında yer almadığı açık açık yazılıyor. Bu davada konu devletin gizli belgesi. Bu davada emekli askerler olacaksa müdahil olarak değil ancak sanık olarak bulunabilirler. Öncelikli talebim müdahillik sıfatlarının kaldırılması. Müdahilliklerin devam etmesi ya dosyayı okumadığınızı ya da taraf olduğunuzu gösterir" ifadelerini kullandı.

"GÖRÜNTÜLER İZLENMEDEN NASIL ESAS HAKKINDA MÜTALAA VERİLMİŞ OLABİLİR"

İkinci talebinin daha önce istenilen delillerin dosyaya getirilmesi olduğunu kaydeden Koç, "Müvekkilin evindeki arama görüntüleri dosyada yok. Dosyaya gelmesi talep edilmiş fakat önceki heyet tarafından reddedilmiş. O görüntüler izlenmeden nasıl esas hakkında mütalaa verilmiş olabilir? Evde bulunduğu iddia edilen o CD’de devletin gizli belgeleri varmış. Nerede o? Bu talebi "Davanın esasına ilişkin değil" diyerek reddetmişsiniz. Fetullah Gülen’in bir kasedi bulunmuş müvekkilin evinde. O kaset de dosyada yok" diye konuştu.

"SİZİ VE HEYETİ REDDEDİYORUM"

Müvekkilinin Mersin’de yargılandığı davanın gerekçeli kararının istendiğini ancak Savcı'nın onuda reddettiğini vurgulayan Koç, "Ama savcı müvekkilin "FETÖ/PDY üyesi" olduğunu o dosyaya dayanarak sabit bulmuş. Davanın ve suçlamaların göbeğindeki delilleri duruşmada incelememize izin vermiyorsunuz.  Tarafsızlığınızı kaybettiniz, adil yargılama yapmayı düşünmüyorsunuz. Müvekkili ismi ile yargılıyorsunuz, eylemleri ile değil. Bu nedenle reddi hakim talebinde bulunuyor, sizi ve heyeti reddediyorum" dedi.

"BANA EVRAK İMHA ETTİN DİYEN SAVCI DOSYADAN BELGE İMHA ETMİŞ"

Avukat Çiğdem Koç'un ardından söz alan Mehmet Baransu da reddi hakim talebinde bulunarak şöyle konuştu:

"6 buçuk yıldır tutukluyum. Neden tutukluyum, anlamaya çalışıyorum. Balyoz sanıkları savcıya gidip üç delil sunmuşlar ve "Baransu suçlu" demişler. O deliller de Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu'nun Odatv'de yazdığı ve Gazeteport'ta yayınlanan üç haber.  Savcı Gökalp Kökçü de bu üç yalan haberi alıyor, iddianame hazırlıyor. Delil dediği de bu yalan haberler. Bu haber Gazeteport'ta çıktığı gün tekzip ettim ve gazete özür diledi. Arama tutanaklarını ve ele geçirildiği söylenen delilleri istiyoruz. Dosyada bunlar yok. Çünkü bana evrak imha ettin diyen savcı dosyadan belge imha etmiş."

"ESASA İLİŞKİN DİYE İSTENEN BELGE NASIL OLDU DA ESASA İLİŞKİN DEĞİL DİYE DEĞİŞTİ?"

 "6 yıldır hakkımdaki arama kararını ve tutanakları talep ediyorum. Davanın 32. celsesinde bu belgenin getirilmesine karar verildi. Ancak Sulh Ceza Hakimliği başka belgeler gönderdi. Belge esasa ilişkin olduğu için mahkeme sonraki celse yeniden talep etti, gelmedi. Sonra sizin heyetiniz geldi, ve talebimizi "esasa ilişkin değil" diyerek reddettiniz. Esasa ilişkin diye istenen belge nasıl oldu da esasa ilişkin değil diye değişti? İlk olarak bu sebeple heyetinizi reddediyorum."

"POLİSLERİN DİNLENMESİNİ İSTEDİM, REDDEDİLDİ"

"Arama sırasında Fetullah Gülen ses kaseti diye bir şey bulduk diyorlar. Polis kasedin çözüm tutanağını yapmış. Kaseti talep ettim. Geldi, dinledim. Kasette söylenenlerle polisin tutanağı farklı. Polis delil üretmiş. Bu polislerin dinlenmesini istedim, reddedildi. Esasa ilişkin denen taleplerimize üç duruşma sonra "esasa ilişkin değil" diyorsunuz. İddianamedeki delillerin yalan olduğunu ortaya koymak için istediğim belgeler dosyaya gelmiyor. Bu belgeler esası ilgilendirmiyorsa iddianamede ne işi var?"

BİR SONRAKİ DURUŞMA 12 KASIM'DA

Mehmet Baransu'nun savunmasının ardından avukatlarından Dilara Yılmaz da reddi hakim talebinde bulundu. Katılan müşteki vekilleri ise sanıkların cezalandırılmasını talep etti. Savcı Mehmet Baransu’nun tutukluluk halinin devamını talep ederken Mahkeme heyeti reddi hakim talebini de reddetti ve Baransu'nun tutukluluk halinin devamına karar verildi. Bir sonraki duruşmanın tarihi 12 Kasım saat 10.00 olarak belirlendi.

"HUKUKİ MÜCADELEMİZ DEVAM EDİYOR"

Duruşma sonrası dokuz8haber'den Fatoş Erdoğan'a reddi hakim taleplerini değerlendiren avukat Çiğdem Koç, hakimin itiraz süresini göz önüne alarak duruşmayı ertelediğini belirterek "Bu davanın Balyoz haberleriyle ilişkili olmaması, Mehmet Baransu'nun Balyoz haberleri nedeniyle tutuklu olmamasıdır" dedi. Bu davanın konusu olan Egemen hareket planını kimsenin görmediğini 2008 yılında çıkan haberler sonrası Genelkurmayın bu planı yok ettiği dava dosyasında mevcuttur diyerek  bu deliller üzerinden hareketle, müdahillik taleplerininin red edilmesini talep etmelerine  rağmen red edilmemesi üzerine reddi hakim talebinde bulunduklarını söyledi. Koç, Mehmet Baransu'nun kamuoyunda bilinen hiç bir sebepten yargılanmadığını söyleyerek "Hukuki mücadelemiz devam ediyor" dedi.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST