Sağlık-Sen, geçtiğimiz mayıs ayında 21 sağlık çalışanı şiddete uğradığını açıklayarak, 17 saldırgan hakkında herhangi bir işlem yapılmadığını kaydetti.

Sağlık-Sen’in derlemiş olduğu ‘Sağlıkta Şiddet Raporu’na göre, mayıs ayında 21 sağlık çalışanı şiddete uğradı.

Rapora göre, 15 şiddet olayında 33 saldırganın 17’si hakkında herhangi bir işlem yapılmadı. Gözaltına alınan 12 saldırgan serbest bırakıldı. İki saldırgan hakkında soruşturma başlatılırken, ikisi de tutuklandı.

Sağlık-Sen tarafından yapılan yazılı açıklamada, sağlıkta şiddete neden olan sorunların çözülmesi istenerek, mayıs ayında gerçekleşen şiddet olayları hakkında şu bilgiler verildi: “Mayıs ayında gerçekleştirilen şiddet olaylarına baktığımızda, 33 saldırganın neden olduğu 15 şiddet vakasının yaşandığını görüyoruz. Yaşanan olaylarda 21 sağlık çalışanı mağdur oldu. Ay boyunca yaşanan 15 şiddet olayının 13’üne hasta ve hasta yakınları neden olurken, 2’sine kendini bilmez kişiler sebebiyet verdi. Mayıs ayı boyunca şiddet vakalarının 13’ü hem sözlü hem fiili, 2’si sözlü olarak vuku buldu. Şiddet olaylarının 10’u hastanelerde, 3’ü aile sağlığı merkezlerinde, 2’si ise kliniklerde gerçekleşti. Ay boyunca yaşanan 15 şiddet olayında, 11 doktor, 4 acil tıp teknisyeni, 2 güvenlik görevlisi, 1 hemşire ve 3 diğer sağlık çalışanı mağdur oldu. Şiddet vakalarına sebebiyet veren 33 saldırganın 17’si hakkında herhangi bir işlem yapılmadı. Gözaltına alınan 12 saldırgan serbest bırakıldı. 2 saldırgan hakkında soruşturma başlatılırken, 2 saldırgan ise tutuklandı.

Türkiye'de 13-19 Haziran'da 10 bin 954 kişinin Covid-19 testi pozitif çıktı Türkiye'de 13-19 Haziran'da 10 bin 954 kişinin Covid-19 testi pozitif çıktı

‘SORUNLAR ÇÖZÜME KAVUŞMADIKÇA ŞİDDET SON BULMAZ’

Mayıs ayı raporunu değerlendiren Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, “Şiddeti önleme amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) geçen sağlıkta şiddet yasasıyla birlikte çok büyük adım atıldı. Sağlıkta şiddet katalog suçlar arasına dahil edildi. Bundan sonra saldırganların en ağır şekilde cezalandırılacağına inanıyoruz. Ancak kanunların da kendi başına yeterli olmayacağını biliyoruz. Sağlıkta şiddete neden olan sorunların kökenine inilmedikçe, bu sorunlar çözüme kavuşmadıkça şiddetin son bulmayacağını söyleyebiliriz. Yetkililerin yasada gösterdikleri örnek dayanışmayı kronik sorunların çözümü için de göstermesini bekliyoruz. Aksi halde şiddet sağlık çalışanlarının kaderi olmayı sürdürecektir. Yetkili sendika olarak, bu durumu kabul etmiyoruz, itiraz ediyoruz, reddediyoruz” dedi.