Marmaris Hisarönü Mahallesi'nde belediye tarafından dere kenarına moloz dökülmesi ve ağaç kesimi yapılmasına tepki gösteren ekolojistler, belediyenin ilçede yapılan ekolojik talana ortak olduğunu vurguladı.

Marmaris Ekolojik Mücadele Komitesi, Marmaris Belediyesi tarafından Hisarönü Mahallesi'nde yaşam alanı ve dere kenarına moloz dökülmesi ve ağaç kesilmesine ilişkin alanda açıklama yaptı. "Yeşil mavi savunup duru" ve "Dokunma cennet kalsın" pankartlarının açıldığı açıklamaya kentte bulunan siyasi partiler de katıldı.

Açıklamayı yapan ekolojist Kadriye Konukçu, Marmaris Belediyesi'nin ilçedeki ekolojik talana göz yumduğunu bazılarını ise bizzat kendisinin yaptığını söyledi. Bütün bunların üstüne Hisarönü’nde, 142 parsele paralel, belediye ait alanda doğa kıyımı yapıldığını kaydeden Konukçu, "Sulak alanı moloz ile doldurup üstüne Kızılbük’ün kırmızı toprağını seriyorsunuz. Ağaçları keserek korumanız gereken doğamızı geri dönülmez bir tahribatla yok etmeye çalışıyorsunuz. Yine halkı bilgilendirmeden ve görevinizin aslında ne olduğunu önemsemeden. Belediye böyle yaparsa vatandaş ne yapmaz? İcraat toplamınıza baktığımızda görüyoruz ki bugüne kadar almış olduğunuz tutum iş bilmezlik değil düpedüz bilinçli bir tercihtir. Sormak istiyoruz arkanız da kim var? Sizi kim koruyor" diye tepki gösterdi.

'İNANCI YOK ETTİNİZ'

"Size oy veren halkın demokrasiye, değişime, adalete, hak ve hukuka olan inancını yok ettiniz" diyen Konukçu, "Marmaris, derdi sadece para olan kişi ve siyasi anlayışların çevre talanı, tehdidi altında; farkındayız. Bir dolu proje ÇED için müracaat etti ve ediyor. Valiliğin tavrı ise ortada: Son üç yılda neredeyse yüzde 100 'ÇED gerekli değildir' kararı veriyor. Belediyemize düşen görev bu talan projelerine karşı öncelikle halkı bilgilendirmek, onların görüş ve önerilerine önem vererek Marmaris’in doğasını korumak olmalı. Burada olduğu gibi o talana ve yağmaya bir kepçe darbesi de belediyenin vurması değil. Biz demokrasiye olan inancımızla Marmaris’imizi korumaya ve halkın yerel yönetimlere katılmasının önündeki engellerin kaldırılması için mücadele etmeye oy verdik. Oyumuza sahip çıkmaya devam edeceğiz. Umarız akıl ve sağduyu galip gelir. Böylece içinde bulunduğumuz karanlık, yolsuzluk düzeni ve kötülük de son bulur" diye konuştu.