Marmara'daki atık su arıtma tesislerinin deşarj standartlarına kısıtlama genelgesi

Genelgeye göre, Marmara Denizi Hidrolojik Havzası'nda ve bu havzada yer alan illerde atık su arıtma tesislerinin deşarj standartlarında kısıtlama yapılacak. Deşarj standartlarına uyum için 3 ay il...

EKOLOJİ-ÇEVRE 23.06.2021 - 13:46 23.06.2021 - 13:46

Genelgeye göre, Marmara Denizi Hidrolojik Havzası'nda ve bu havzada yer alan illerde atık su arıtma tesislerinin deşarj standartlarında kısıtlama yapılacak. Deşarj standartlarına uyum için 3 ay ila 1 yıl arasında uyum süresi verildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Marmara Denizi Eylem Planı Kapsamında Deşarj Standartlarında Kısıtlama Genelgesi yayınlandı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Marmara Denizi Eylem Planı Koordinasyon Kurulu'nca 15 Haziran'da, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından 15 gün içerisinde, Marmara Denizi Havzası'nda yer alan atık su arıtma tesislerinin Kimyasal Oksijen İhtiyacı (KOI) deşarj standardının kısıtlanmasına yönelik mevzuat yayınlanmasına" karar verildiği hatırlatıldı.

ENDÜSTRİYEL ATIK SULARDA YÜZDE 50'YE KADAR KISITLAMA

Buna göre, Bakanlıkça, eylem planı çıktıları ve yapılan çalışmalar kapsamında, Boğazlar ve Susurluk Havzası dahil Marmara Denizi Hidrolojik Havzası'nda ve bu havzada yer alan illerden İstanbul, Bursa ve Kocaeli'nin tamamında, sanayi ve evsel atık su arıtma tesisleri için "Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği" ve "Kentsel Atıksu Arıtımı Yönetmeliği" ekinde yer alan ve kirliliğin göstergesi olan KOI parametresinde deşarj standartları oluşturuldu. AA’nın aktardığına göre, bu kapsamda evsel atık sularda yüzde 20 oranında, endüstriyel atık sularda ise her bir sektör için yaklaşık yüzde 50'ye kadar kısıtlama yapılacak.

3 AY İLA 1 YIL ARASINDA UYUM SÜRESİ

Genelge ekinde deşarj standartlarına uyum için verilen süreler de yer aldı. Buna göre, mevcut atık su arıtma tesislerinden kapasitesi yeterli olanların 3 ay, revizyon ihtiyacı olanların 1 yıl içerisinde uyum sağlaması gerekecek. Bu süreler, yeni yapılacak (eski tesislerden de yeniden yapılması gerekenler dahil) tüm atık su arıtma tesislerinin bu standartlara göre tasarlanması ve bu genelgenin yayım tarihinden itibaren 6 ay içerisinde proje onay işlemlerinin tamamlanması, 1 yıl içinde de inşaat ihalesi işlemlerinin sonuçlandırılması ve belirtilen süreler dahil olmak üzere 3 yıl içinde tesislerin inşaatlarının tamamlanarak, işletmeye almaları şeklinde düzenlendi. İlgili atık su altyapı yönetimleri, belirtilen süreleri kapsayacak bir iş termin planı 3 hafta içinde hazırlayarak, Bakanlığa bildirecek.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@