ABB Başkanı Mansur Yavaş, bugün Gökkuşağı Yabancı Dil Eğitim Merkezi'nin açılışına katıldı. Seda Yekeler Eğitim Vakfı (SEYEV) Yönetim Kurulu Başkanı Seda Yekeler törende şöyle konuştu:

SEDA YEKELER: YABANCI DİL EDİNMİŞ BİREYLER OLARAK DEĞİŞİP DÖNÜŞMENİZ TEMENNİSİYLE

“Ekmek, sudan sonra bence halkın en temel ihtiyacı eğitimdir. Çok şanslıyız ki bu vizyona sahip olan bir Belediyemiz ve Belediye Başkanımız var. Bunun farkında olup şehrin göbeğinde böyle bir projeye imza atıyor ve buranın makus talihini de değiştiriyoruz bence. Burada sadece dil eğitimi yok. Kendi yeteneklerinizin farkına varacağınız imkânlar da var. Sadece bunların hepsini İngilizce konuşarak yaşayarak yapacaksınız. Çünkü her zaman ne diyoruz; yabancı dil bir ders değil, edinilecek bir unsurdur. Dil ediniminin temeli sadece dille ilgili kelimelerle cümlelerle değil, dilbilgisi yapısıyla ilgilenmek değil harekete geçmektir. İşte burada siz, harekete geçeceksiniz.

Ankara’nın göbeğindeki bu merkez size, gündüzleri boş vakitlerinizde gelip ‘Sen de konuşabilirsin, sen de yapabilirsin’ dedirtmek için açıldı. Burada boş zamanlarınızı en faydalı şekilde değerlendirerek Cumhuriyetimizin yüzüncü yılına yakışır bir şekilde, yabancı dil edinmiş bireyler olarak değişip dönüşmeniz temennisiyle. Başta sayın Başkanım olmak üzere, ABB’nin değerli çalışanlarına, Sosyal Hizmetler Daire Başkanı ve Başkanlığı’nın tüm ekibine, sevgili SEYEV ekibine, gönüllü öğretmenlerimize, tüm gönüllülerimize teşekkür ediyorum.”

NERMİN GÜZEL: İNGİLİZCE ÖĞRENİN VE ÖĞRETİN

Biruni Laboratuvar Yönetim Kurulu Üyesi Nermin Güzel konuşmasında şunları kaydetti:

“70 yaşındayım. Bununla gururla söylüyorum çünkü 70 yaşımda Seda hocamdan İngilizce öğrendim. Öğrenmenin yaşı yok diyoruz ama gayret etmek gerekiyor. Bu konuşmalar çok kısa bir sürede unutulur. Sizden bir ricam var, lütfen, mutlaka ama hangi yaşta olursanız olun, herkese lazım İngilizce. Hele internet çağında çok daha lazım. İngilizce öğrenin ve öğretin. Tekrarlıyorum, İngilizce öğrenin ve öğretin.”

YAVAŞ: ÇOK YARARLI OLACAĞINA İNANIYORUM

Mansur Yavaş da konuşmasında şunları söyledi:

“Belediye Meclisi’nden bir karar aldık. Belediye Meclisi Üyelerimiz de burada. SEYEV Vakfı ile daha önce bir işbirliği yapmıştık. Kesikköprü’de özellikle dezavantajlı ailelerin çocuklarının orada 15 günlük kurs vererek onların iyi bir İngilizce edinimine başlamalarını sağlamıştık. Şimdi burada, gençlerin en fazla geldiği alanlar olan bu bölgede böyle bir hizmeti başlattık. Gençler buraya gelecekler, burada daha çok pratik yapacaklar hem İngilizce edinecekler ve yapacakları pratiklerle de sadece İngilizce konuşmak suretiyle gelişimlerini sürdürecekler. Ben çok yararlı olacağına inanıyorum. Böyle bir merkez Ankara’da yoktu. Özellikle dezavantajlı gruplara ve ailelerine ücretsiz olarak devam edecek. Burada birbirleriyle sohbet edecekler, konuşacaklar hem arkadaşlıklarını geliştirecekler hem de İngilizcelerini geliştirecekler. Böylelikle ileride, eğitimlerini tamamladıktan sonra da internet üzerinden, dünya ile irtibat kurarken de buradan öğrendikleri İngilizce’den de çok yararlanacaklar. Hayırlı uğurlu olsun, tebrik ediyorum.”

Kurdeleyi keserek açılışı yapan Yavaş merkezi gezerek bilgi aldı.

Yavaş ayrıca Ankara Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları'nda (BELMEK) üretilenlerin satıldığı mağazayı da ziyaret etti.