Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ankara Çayı ile Söğütözü ve Dikmen derelerini işaret ederek, “Burası Ankara’da 3, 4 ırmağın yeraltı suyunun biriktiği bir alan. Buraya herhangi bir yapı yapılabilir mi? Bir bakalım neresi? Bilmeyenler görsün burayı... Ankapark” dedi. Eski ABB Başkanı Melih Gökçek döneminde yapılan ve iflas eden Ankapark'a 801 milyon dolar harcanmıştı.

Mansur Yavaş, bugün Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde bir toplantı düzenleyerek yaşanan sel felaketine ilişkin “Afet Bilgilendirme Raporu”nu açıkladı.

Dokuz Eylül'ün kalitesine YÖKAK tescili Dokuz Eylül'ün kalitesine YÖKAK tescili

Başkentte dere yataklarına imar izni verildiğine değinen Yavaş, Ankara Çayı, Söğütözü Deresi ve Dikmen Deresi’nin buluştuğu noktada Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı iken görevden alınan AKP'li Melih Gökçek dönemindeki Ankapark’ın inşa edildiğini söyledi. 

Yavaş bu duruma tepkisini şu şekilde dile getirdi:

“Burası Ankara’da 3, 4 tane ırmağın, yeraltı suyunun biriktiği bir alan. Buraya herhangi bir yapı yapılabilir mi? Bir bakalım neresi? Bilmeyenler görsün burayı… Sarı olan yerler yüksek riskli, kırmızı olan yer de ileride çok yüksek riskli yerler. Buraya ne yapmışız, bir bakalım. Ankapark'ı yapmışız. Burada oyuncaklar var. ANKAPARK yapılırken büyükçe bir gölet yapılmış. Göletteki suyu dahi taşımayarak çökmüş. Onun yerine göletin yeri değiştirilmiş. Buraya gidecek insanları biz nasıl güven ile taşıyacağız, bilmiyorum. İnşallah ANKAPARK’ı teslim aldıktan sonra ilk yapacağımız güvenlik yönünden yapacağımız bir incelemedir.”

“801 MİLYON DOLARLIK İSRAF”

ABB Başkanı Mansur Yavaş; Ankapark’ın ABB’ye devri için mahkemenin henüz karar vermemiş olmasına kısa süre önce tepki göstermiş ve mayıs ayında şu açıklamayı yapmıştı:

“Bütçesi Ankaralı hemşehrilerimizin alın terinden çıkan Ankapark çürümeye devam ediyor. Siyasi hesaplarla Belediyemize devredilmeyen 801 milyon dolarlık israf yığınında zarar da ziyan da bitmiyor. Yetkililere sesleniyorum; kamu zararı ne zaman son bulacak?”

ABB’nin atıl durumdaki çürümeye terk edilmiş Ankapark'ın belediyye devri için açtığı dava henüz sonuçlanmadı.