Toplam 16.000 kişinin çalıştığı Manisa Vestel fabrikasında salgın korkutucu boyutlara ulaştı. Manisa'daki fabrikada 7 işçinin koronavirüs sebebiyle hayatını kaybettiği iddia edildi. Öte yandan Man...

Toplam 16.000 kişinin çalıştığı Manisa Vestel fabrikasında salgın korkutucu boyutlara ulaştı. Manisa'daki fabrikada 7 işçinin koronavirüs sebebiyle hayatını kaybettiği iddia edildi. Öte yandan Manisa Tabip Odası Başkanı Şahut Duran ise Manisa genelinde normalleşme sonrası hasta sayısının iki kat arttığını açıkladı.

Toplam 16.000 kişinin çalıştığı Manisa Vestel fabrikasında salgın korkutucu boyutlara ulaştı. Manisa'daki fabrikada 7 işçinin koronavirüs sebebiyle hayatını kaybettiği iddia edildi. Vestel'de Covid-19 vakalarının arttığı, işçilerden de konuşmamaları istendiği belirtiliyor. İşçiler bir yandan tehdit edildiklerini, bir yandan da çalışma saatlerinin arttığını söylüyorlar.

"İŞÇİLER 7 GÜN 12 SAAT ÇALIŞTIRILIYOR"

soL'da yer alan habere göre, işçilerin aktardığına göre yüzlerce vaka ve karantina uygulamaları sebebiyle ortaya çıkan iş gücü kaybını telafi edebilmek için, işçileri haftada 7 gün 12 saat çalıştırıyorlar: "Aylardır ekmek arası bir kaşık yemek ve bir kase çorba ile karnımızı doyurmaya çalışıyoruz. Üretim 12 saatlik 2 vardiya ile aralıksız devam ediyor, dolayısıyla fabrika dezenfekte edilemiyor"

"TEMASA GEÇTİĞİN KİŞİLERİ SÖYLEME, YOKSA SENİ İŞTEN ÇIKARTIRIZ"

Fabrikada çalışan işçiler pandeminin ilk döneminde esnek çalışma olduğunu, daha sonrasında tüm haklarını kaybettiklerini, testi pozitif çıkan çok işçi olmasına rağmen herkese test yapılmadığını aktardılar. İşçiler testi pozitif çıkan arkadaşlarının bu durumu saklamaları konusunda uyarıldıklarını, aksi halden işten atılmakla tehdit edildiklerini söylüyorlar.

MANİSA TABİP ODASI: VAKA SAYISI ŞEHİRDE İKİ KATINA ÇIKTI

Manisa Tabip Odası Başkanı Şahut Duran, Manisa genelinde normalleşme sonrası hasta sayısının iki kat arttığını açıkladı. Duran, “Manisa'da şimdi Covid-19 hasta sayısı 4 bin civarı, yani önceki dönemin en az iki katı civarında bir hasta sayısının olduğunu tahmin ediyoruz. Bunun sebebi tedbirlerin, karantina ve filyasyon ile herkese uygulanmaması. Ayrıca Manisa OSB’deki fabrikalarda ciddi artışlar var’ ’dedi.