Mahkeme, Akyaka’daki talan planını iptal etti

Muğla 3. İdare Mahkemesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan imar planına iptal etti.

EKOLOJİ-ÇEVRE 29.12.2021 - 09:18 29.12.2021 - 09:25

Muğla’da Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde yer alan Akyaka için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan imar planına karşı açılan davayı çevreciler kazandı. Muğla 3. İdare Mahkemesi, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün “saatli bomba” olarak tanımladığı, bölgenin cennet koylarını yapılaşmaya açan planın iptaline karar verdi.

Cumhuriyet'ten Muhammed Özmen'in haberine göre, iptal kararının gerekçesinde bölgede nüfus projeksiyonları yapılmadan arazi kullanım kararlarının verildiği, planlarda yasaya aykırı biçimde “özel rekreasyon alanları” olarak tanımlanan alanlara yer verildiği, ulaşım planlaması yapılmadığı, özel proje alanlarının mülkiyet haklarına aykırı olduğu ve bu alanların sınırlarının belirlenmesinde ayrıcalıklı plan yapıldığı belirtildi. Akyaka’nın orman varlığına dikkat çekilen kararda imar planında orman alanlarının mevzuata aykırı olarak park alanına dönüştürüldüğü kaydedildi. İmar planında yer alan yat limanının da ‘Aydın-Muğla Bütünleşik Kıyı Alanları Planı’na aykırı olduğuna yer verildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, söz konusu plan revizyonu davasında kararın verilmesini beklemeden eylül ayında ikinci bir plan revizyonunu askıya almıştı. İtiraz sürecinin devam ettiği yeni plana da karşı çıkan Akyakalılar, dava açmaya hazırlanıyor.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST