Maden ocağı açılışında çevrecileri hedef alındı

Ağrı'nın Diyadin ilçesindeki maden ocağı açılışında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, çevrecileri hedef aldı.Mezopotamya Ajansı'nda yer alan habere göre Ağrı’nın Diyadi...

EKOLOJİ-ÇEVRE 10.06.2021 - 21:11 10.06.2021 - 21:11

Ağrı'nın Diyadin ilçesindeki maden ocağı açılışında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, çevrecileri hedef aldı.

Mezopotamya Ajansı'nda yer alan habere göre Ağrı’nın Diyadin ilçesine bağlı Mollakara köyü ve Murat Nehri havzasında yer alan bölgede Mollakara Altın Madeni çalışması devam ediyor. Koza Altın İşletmelerine ait “Mollakara Altın ve Gümüş Projesi”nde, idari binalarının temeli Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Başkanı Muhiddin Gülal'ın katıldığı törenle atıldı.

"ÇEVREYE DUYARLI BİR ŞEKİLDE EKONOMİYE KAZANDIRILMASINI TMSF İLE SAĞLAYACAĞIZ"

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “20 ton altın ve 3,5 ton gümüş rezervi bu bölgede tespit edildi. Şimdi yaklaşık 160 milyon dolarlık bir yatırımla bu rezervin çevreye duyarlı bir şekilde ekonomiye kazandırılmasını TMSF eliyle sağlayacağız. Hesaplamalara göre ilk etapta 6 yıllık ömrü olan bu madende bir yandan da arama çalışmaları devam edecek. Bulunacak yeni rezervlerle işletme ömrünün 15-20 yıla ulaşmasını bekliyoruz” dedi.

"MADENCİLİĞİ VE ÇEVREYİ BİRBİRİNE İKİ ZIT KAVRAMMIŞ GİBİ GÖSTERMEYE ÇALIŞANLARIN NEYE HİZMET ETTİKLERİNİ İYİ BİLİYORUZ"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de “maden hayattır” diyerek madenciliğin doğa ve tabiat düşmanlığı olarak lense edildiğini söyledi. Doğal tahribata karşı çıkan ekolojistleri hedef alan Dönmez, “Madenciliği ve çevreyi birbirine iki zıt kavrammış gibi göstermeye çalışanların neye hizmet ettiklerini de gayet iyi biliyoruz. Perde arkasında kimlere taşeronluk ettiklerini oluşturdukları algı ve manipülasyonlar gerçekleri nasıl eğip büktüklerini farkındayız” diye konuştu.

"ATIKLARIN DÖKÜLECEĞİ ZAMANLARDA GÖZE HOŞ GÖRÜNMEYEN GÖRÜLEBİLİYOR"

Dönmez, bazı maden sahalarında şirket çalışanlarının darp edildiği ve araçlara zarar verildiği iddiasında bulunarak KOZA şirketinden çevre rehabilitasyonu adı altında ağaç dikme sözü aldı. Dönmez, “Altın madenciliği yaptığımız yerleri rehabilite ettiğimiz dönemde ağaç dikelim ve faaliyet bittiğinde hiç kimse burayı tanıyamasın. Önümüzde güzel örnekler var. Atıkların döküleceği zamanlarda göze hoş görünmeyen görülebiliyor. Ama süratle devrettiğimiz alanları ağaçlandırdığımızda herkesin hayır duasını alacağız” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@