Samsun'un Lâdik İlçesine bağlı Akyar mahallesinde Maden Tetkik Araştırma ile Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü'nün birlikte başlattıkları maden arama çalışmalarına yöre halkı tepki gösterdi.

Sözcü'den İsmail Akduman'ın haberine göre Lâdik’in Akyar mahallesinde MTA ve MAPEG tarafından yapılması planlanan maden araştırmalarına karşı çıkan yöre halkı doğa ve çevre katliamının durdurulması için mücadele başlattı.

Gözden kaçırmayın

Gazetecileri tehdit eden AKP’li belediye başkanına para cezası Gazetecileri tehdit eden AKP’li belediye başkanına para cezası

Eylemler yaparak seslerini duyurmaya çalışan yurttaşlar ilçe merkezinde toplanarak açıklama yaptı. Ardından da Lâdik Cumhuriyet Başsavcılığına giderek kendilerine ait tapulu arazilerde kaçak maden araması yapıldığı ileri sürerek suç duyurusunda bulundu.

İKİ KURUMDAN DA ŞİKAYETÇİ OLDULAR

AÇEP adına açıklama yapan Şener Geçit, bölge halkının kaygılı ve huzursuz olduğuna dikkat çekerek, “Akyar mahallemizde, Kasım 2021 tarihinde silisyum/kuvars madeni arama sondaj çalışmaları yapıldı. Mahalle halkımızı mahallemizde maden aranmasını, maden çıkarılmasını, küçük bir taş ocağı dahi olsa maden ocağı açılmasını istemiyoruz. Mahallemiz çevresinde olası maden ocağı açılmasının ormanımıza, tabiatımıza, su kaynaklarımıza, tarım arazilerimize ve hayvancılık gibi geçim kaynaklarımıza, insan yaşamına ve ekolojik dengeye kendi yaşam alanlarındaki tüm canlılara zarar verecektir” dedi. Eyleme katılanlar daha sonra Ladik Cumhuriyet Başsavcılığı'na giderek suç duyurusunda bulundu.

Öte yandan 2 kurum daha önce vatandaşların tapulu arazilerinde kaçak arama yaparken bölge halkına yakalanmış ve çalışmaları engellenmişti.