Fransa’da cumhurbaşkanı seçiminin ilk turunda en çok oyu alan Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile ırkçı ve göçmen karşıtı Marine Le Pen, 24 Nisan tarihinde düzenlenecek ikinci turda yarışacak.

AA’nın aktardığı haberine göre, Vernon kentinde basın toplantısı düzenleyen Le Pen, kurumların yenilenmesine yönelik önerilerini dile getirdi.

Gözden kaçırmayın

🔴CANLI BLOG | Ukrayna'da Rus işgalinin 3. günü şiddetli çatışmalarla devam ediyor 🔴CANLI BLOG | Ukrayna'da Rus işgalinin 3. günü şiddetli çatışmalarla devam ediyor

“CUMHURBAŞKANININ EYLEM PLANI KAPASİTESİNİ ARTIRACAK”

Cumhurbaşkanının tek dönem görev yapması ve görev süresinin 7 yıla çıkarılmasını teklif eden Le Pen, bunun "Cumhurbaşkanlığı makamının prestijini ve cumhurbaşkanının eylem planı kapasitesini artıracağını" savundu.

Mevcut cumhurbaşkanı Macron da, Le Pen’in önerisini destekleyerek 7 yıllık tek dönem kararının Fransızlara bırakılmasını istedi.

7 YILDAN 5 YILA İNDİRİLMİŞTİ

Fransa’da cumhurbaşkanlarının görev süresi 2000'de yapılan düzenlemeyle 7 yıldan 5 yıla indirilmişti. 2008 yılında bu yana ise bir cumhurbaşkanı art arda iki defa görev yapabiliyor.