Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Lütfü Savaş, katıldığı bir programda Hatayspor’a dair açıklamalarda bulundu, taraftardan gelen soruları yanıtladı. Savaş, "Anadolu kulüplerinde loca, hatır için satılıyor. Ama gidin büyük kulüplere bakın, insanlar sıraya giriyor. Bir de işin siyaset boyutu var. İktidara karşı olan bir belediyenin sahip çıktığı spor takımıyız. Öyle olunca biz çok daha dikkatli harcamak zorundayız. Dikkatli harcamazsak, bizi harcarlar. Dediğim gibi, hiçbir Anadolu Kulübü, loca satışlarında istenilen düzeyde değil" dedi.

Katıldığı youtube programında Hatayspor’a ilişkin açıklamalarda bulunan HBB Başkanı ve Hatayspor Kulübü Onursal Başkanı Lütfü Savaş, şöyle konuştu:

"Anadolu kulüpleri için canlı yayın gelirleri oldukça önemli. Bir de az da olsa reklam gelirleri ve koltuk gelirlerimiz var. Bu gelirler çok kısıtlı ve az olduğu için aynı zamanda euro ve dolar bazında da gelirlerimiz azaldığı için her Anadolu kulübü gibi maddi zorluklar yaşıyoruz. Bu yüzden de, biz gitsek bile yeni gelecek yönetime borçsuz veya çok az borcu olan bir takım bırakmak istiyoruz.

“HİÇBİR ANADOLU KULÜBÜ, LOCA SATIŞLARINDA İSTENİLEN SEVİYEDE DEĞİL”

Beşiktaş’ta başkanlık iddiası: Fikret Orman aday olabilir Beşiktaş’ta başkanlık iddiası: Fikret Orman aday olabilir

Anadolu kulüplerinde loca, hatır için satılıyor. Ama gidin büyük kulüplere bakın, insanlar sıraya giriyor. Bir de işin siyaset boyutu var. İktidara karşı olan bir belediyenin sahip çıktığı spor takımıyız. Öyle olunca biz çok daha dikkatli harcamak zorundayız. Dikkatli harcamazsak, bizi harcarlar. Dediğim gibi, hiçbir Anadolu Kulübü, loca satışlarında istenilen düzeyde değil.”

Volkan Demirel'in takımın başına getirilmesiyle ilgili de konuşan Başkan Savaş, şunları söyledi:

“HEDEFİMİZ YURT DIŞI OLSUN, MİLLİ TAKIM OLSUN”

“Volkan Demirel, tanınmış ve popüler bir isim. Bu zor dönemde getirirsek, yankı uyandırır, takıma olumlu bir hava katar ve daha yükseğe çıkarız düşüncesi hakim oldu. Düşündüğümüz de oldu. Volkan hoca ekibiyle birlikte çok kaliteli. Hocayla ilk yaptığımız görüşmede rahat maç izleme sözü almıştım, maalesef daha öyle bir şey olmadı her maç ayaktayım. İşin şakası bir yana sporsever olduğum kadar, spordan da anlıyorum. 1 puanlı takımı nasıl yönetmesi gerekiyorsa, öyle yönetti. Sonuç odaklı ilerledi ve galibiyetler de geldi. Uzun yıllar Türkiye'nin en önemli kulüplerinden birisinde kaptanlık yapmış bir isim, İstanbul'dan geldi ekibi çok kaliteli. Futbolculuk zamanlarında çok hırçındı ancak ben hiç öyle birisiyle karşılaşmadım. Teknik direktörlük kariyeri gayet oturaklı ve yerli yerinde. Ömer Hoca için söylediklerimi Volkan Hoca için de söylüyorum. Hedefiniz yurt içi değil, yurt dışı olsun, Milli takım olsun diyorum. Hoca takımın iyi olduğunu söyledi. Sorun olarak ise takımdaki arkadaşlığın bozulduğunu, motivasyon eksikliği olduğunu ve kondisyonların çok az olduğunu söyledi. İlk iş olarak bunların üzerinde çalıştılar. Gittikçe de daha iyi oluyorlar. Son 7 maçlık periyotta en çok puan toplayan ikinci takımız. Demek ki Volkan Hoca ve ekibi başarmış.”

Savaş, programın son bölümünde taraftardan gelen tesisleşme, şirketleşme ve altyapı konularına değindi. Konuya ilişkin planları ve projeleri anlatan Savaş, şunları kaydetti:

"Şirketleşmeyi yapacağız. Ekonomik anlamda bize daha fazla katkı sağlayacak arkadaşları da katmak istiyoruz. Çünkü 7 yıldır bu takımı başarı hale getirmek haliyle hepimizi yordu. Yönetim kurulunu toplayıp, bu konuyu konuşacağız. Boupendza mevzusu sürekli konuşuluyor. Biz 10 milyon euroluk bir takımız ve bu zamana kadar sadece Boupendza transferinden gelir elde ettik. Bu para bitmez mi? Ajax modeli yapıp, A takım ile gençleri bir arada yaşatmak istiyoruz. Eğitim, kondisyon, sağlık sistemi, kütüphane, aktiviteler gibi şeyleri ortak yapıp bu gençlerin abilerinden örnek almasını istiyoruz.”