Türkiye’nin liberalleri Liberal Gençlik Kongresi 2019'da buluştu

Hukuk Hürriyet Hoşgörü (3H) organizatörlüğünde düzenlenen Liberal Gençlik Kongresi’nin onuncusu bu yıl İstanbul’da gerçekleşti. 26 Ekim’de Elite World Hotel’de düzenlenen kongreye siyaset bilimcil...

GÜNDEM 27.10.2019 - 12:41 27.10.2019 - 12:41

Hukuk Hürriyet Hoşgörü (3H) organizatörlüğünde düzenlenen Liberal Gençlik Kongresi’nin onuncusu bu yıl İstanbul’da gerçekleşti. 26 Ekim’de Elite World Hotel’de düzenlenen kongreye siyaset bilimciler ve ekonomistlerin yanı sıra politikacılar da konuşmacı olarak katıldı.

3H Hareketinin düzenlediği Liberal Gençlik Kongresi’nde Türkiye’deki iç ve dış politika dinamiklerinden, kurumlara ve medya algısına kadar çeşitli konular tartışıldı. Birinci oturumun konusu olan “Değişen Dengeler: İç ve Dış Politikada Tercihler ve Sonuçları,” Doç. Dr. Burak Bilgehan Özpek, Doç. Dr. Doğan Gülpınar, Medeni Sungur ve İlkan Dalkuç tarafından ele alınırken, ikinci oturumda ise konu “Ekonomi ve Kurumlar” oldu. Bu oturumun konuşmacıları ise Eski ANAP Genel Başkanı ve 21. Dönem Milletvekili Dr. Nesrin Nas, ekonomist Enes Özkan ve Burak Durgut idi.

DR. NESRİN NAS: “BİZ SAHİP ÇIKMADIKÇA NE ANAYASAL HAKLARIMIZ, NE DE KAPSAYICI KURUMLARIMIZ VAR”

[caption id="attachment_29002" align="alignright" width="200"] Dr. Nesrin Nas[/caption]Kurumların hesap verilebilir bir hale getirilmesi gerektiğinin altını çizen Dr. Nesrin Nas, kurumlara aynı zamanda toplumun da sahip çıkması gerektiğini vurguladı. Türkiye’deki ekonomik durumun daha da kötüleştiğini belirten Dr. Nas, durumu ayrıca “İleri safhada bir kanser hastası” olarak niteledi. Nas, iktidarın bununla mücadele etmesi için hızla radikal kararlar alması gerektiğini de ekledi. Ancak eski ANAP Genel Başkanı, hükümetin halen krizi ileriye doğru süpürecek adımlar attığını söyleyerek sorunlara kalıcı çözüm getirmediğini vurguladı.

"POST TRUTH" DA GÜNDEM OLDU

Günün son oturumunda “Post-Truth (Gerçek Ötesi), Algı Savaşları ve Özgürlük” temaları, Sezin Öney ve Prof. Dr. Emre Erdoğan tarafından tartışıldı.Sezin Öney konuşmasında, doğrudan bir bağ kurmak mümkün olmasa da popülizmin sosyal medyadan çokça beslendiğini ifade etti. Popülistlerin sosyal medyayı troller ve dezenformasyon ile yönlendirdiğini belirten Öney, yalan haberin medya tarihinin başından beri var olduğunu fakat günümüzde çarpan etkisi ile yapıldığını ifade etti.

DR. EMRE ERDOĞAN: “YAPILMASI GEREKEN ŞEY, VAR OLMAYAN O İDEAL İNSANA DÖNÜŞMEYE ÇALIŞMAK DEĞİL”

[caption id="attachment_29001" align="alignleft" width="500"] Prof. Dr. Emre Erdoğan[/caption]Prof. Dr. Emre Erdoğan, gerçek üstü ile ilgili yaptığı konuşmada demokrasi karşıtlığı ve akıl karşıtlığı iddialarının eleştirel bakış açısı ile sistemin çürümüşlüklerini gösteren göstergeleri perdelemeye yönelik bir çaba olarak gördüğünü belirtti. Nostaljiye dönmenin, yapılması gerekenin önünü tıkadığını belirten Emre Erdoğan, yapılması gerekenin eksikleri gidermeye çalışmak olduğunu da sözlerine ekledi.

BULUT ÖNCÜ ADINA ÖDÜL TÖRENİ DE DÜZENLENDİ

Etkinliğin sonunda, 3H hareketinin eski üyelerinden ve bir trafik kazasında yaşamını yitiren LGBTI+ aktivisti Bulut Öncü anısına da bir ödül töreni düzenlendi. İnsan hakları konulu ödülün sahibi, insan hakları avukatı Veysel Ok oldu.

3H’NİN GENÇLERE TAVSİYESİ: KORKMAYIN!

Kongre çeşitli STK’ların ve 3H’nin sunduğu atölyeler ile sonlandı. 3H Hareketi İletişim Koordinatörü Barış Ertürk ve 3H Yönetim Kurulu üyesi Adem Numan Kaya dokuz8HABER’in kongreyle ilgili sorularını yanıtladı. Numan etkinlik için “Şu an benim görebildiğim, özellikle bu kongrede, genç insanların önceki senelere nazaran, çok daha ilgili ve çok daha bilgili olarak gelmesi. Eski kongrelere kıyasla çok daha donanımlı insanları aramızda görüyoruz” şeklinde konuşurken, Barış Ertürk ise kongreye katılıma dair şunları söyledi “Liberal Gençlik Kongresi’nde gördüğüm en önemli şey, gençlerin bir arayışta olduğunun kesin olduğu. Bu sene katılım rekor seviyede. Gençlerin dünyada değişen dinamikleri, Türkiye’de değişen dinamikleri anlamlandırma çabasında çok daha kesin ve keskin bir arayış görüyorum. O yüzden bizlerin, Liberallerin, bireyi önceleyenlerin, özgürlükçü perspektifi benimsemiş kurumların yapması gereken şey ve bu kongrede yaptığımız şey, gençlerin olayları yorumlama ve anlamlandırma yeteneklerine yeni bir perspektif sunmak. Aslında kongrenin tek günde kalmayıp bu anlamda, hayatları boyunca karşısına çıktıkları olaylarda dinamikleri gözlemleyerek hangi dinamiğin neyi nasıl etkilediğini ve hangi durumda hem genç olarak hem de ileriki hayatlarında, gerçek bir özgürlükçü düzenin, adil bir düzenin, kurulabileceği ile ilgili yorum kabiliyetlerini geliştirmek olduğunu düşünüyorum.”

GENÇLERE ULAŞMAK İÇİN SOSYAL MEDYA KULLANILIYOR

Barış Ertürk ve Adem Numan ayrıca 3H Hareketi’nin gelecekteki planlarına ve sosyal medyanın 3H’ye olan etkisine dair sorularımızı da yanıtladı. Adem Numan, 3H’nin alternatif medya kullanımına yönelimini şu şekilde açıkladı:“Ana akım medya daralırken sosyal medyanın trendi çok yükseldi. Ve sosyal medya bize geniş insanlara, çok daha geniş çok daha fazla insana ulaşma imkanı sağladı. Biz de bunun farkına vardığımız için, artık daha çok sosyal medya yayınlarına, YouTube yayınlarına, podcast yayınlarına yöneliyoruz.”Barış Ertürk ise 3H Hareketinin gelecekteki projelerine ilişkin şunları söyledi:“YouTube ve podcast projelerimiz, hızlandıracağımız bu projeler aslında bunun en önemli ayakları. Çünkü takdir edersiniz ki podcast yayınlarını, YouTube kanallarını nerede olursanız olun ulaşabiliyorsunuz. Bu anlamda baktığımız zaman da, biz önümüzdeki dönemde daha çok insana, daha çok şehre, daha çok kişiye ulaşmak istiyoruz. Bu yüzden de, bence yeni dönemde gençleri çok heyecanlandıracak işlerle karşılarında olacağız. O yüzden bizim Twitter, Instagram ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarımızı, web sitemizi takip etmelerini öneriyorum. Şuna eminim, bir yıl sadece bir takip etsinler her takip eden gencin en az bir tane katılmak istediği, orada bulunmak isteyeceği, kendinden bir şey katabileceği ya da bir şey kazanacağına emin olduğu bir etkinliğimiz olacak, bir projemiz olacak, bir podcast yayınımız olacak, bir YouTube videomuz olacak. Bu konuda garanti verebilirim.”

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@