Ulusal Birlik Partisi lideri Marine Le Pen’i protesto eden kadın güvenlik görevlileri tarafından yere yatırılarak sürüklenerek salondan çıkarıldı.

Fransa cumhurbaşkanlığı seçiminde Emmanunel Macron ile karşı karşıya gelecek aşırı sağcı Ulusal Birlik partisi lideri Marine Le Pen, seçildikten sonra NATO-Rusya arasındaki ilişkinin daha yakın olmasını teklif edeceğini söyledi. Le Pen, Fransa’yı “ABD liderliğindeki ittifakın” askeri emrinden çıkaracağını savundu. 

Gözden kaçırmayın

Macron, Le Pen'in 7 yıl önerisine destek verdi Macron, Le Pen'in 7 yıl önerisine destek verdi

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turuna günler kala Macron ve Le Pen, kampanyalarını sıklaştırdı. 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Le Pen’in geçmişte Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yakın ilişkisini vurgulayarak aşırı sağcı adayın Kremlin’e finansal olarak bağlı olduğunu iddia etmişti. Le Pen, Kremlin’e yakınlığına ilişkin suçlamaların ardından bir basın toplantısı düzenleyerek dış politikaya ilişkin görüşlerini paylaştı. 

"NATO VE RUSYA ARASINDA STATEJİK YAKINLAŞMA UYGULANMASINI TEKLİF EDECEĞİM"

Le Pen, “Rusya-Ukrayna savaşı bitip bir barış anlaşmasıyla sonlandırıldığında NATO ve Rusya arasında stratejik yakınlaşmanın uygulanmasını teklif edeceğim” dedi.

Le Pen, Macron’un suçlamaları ve Fransız çıkarlarını savunmadığı söylemlerinin “yanlış” olduğunu savundu. Le Pen, Moskova’yla daha iyi ilişkilerin Rusya’nın Çin’le yakınlaşmasını önleyeceğini söyleyedi. 

Savunma konusundaki görüşlerini de paylaşan Le Pen, “Ordularımızı ne NATO emri altına ne de gelecek bir Avrupa emri altına koyarım” dedi.

"AB'DEN ÇIKMAK İSTİYOR AMA SÖYLEMEYE CESARET EDEMİYOR"

Macron, Le Pen’i Avrupa Birliği’nden ayrılmak istemekle ve milliyetçilikle suçlamış, Le Pen’in 2017 kampanyasında Euro’dan çıkmak ve Avrupa Birliği’nden ayrılmak söylemlerini hatırlatmıştı. Macron, “AB’den çıkmak istiyor ama söylemeye cesaret edemiyor” demişti.

Le Pen, bu suçlamalarla ilgili Fransa’nın Avrupa Birliği’nden çıkmasını hedeflemediğini ancak daha az katı bir AB istediğini söyledi. 

"AVRUPA BİRLİĞİ'Nİ İÇERİDEN DEĞİŞTİRMEK İSTİYORUZ"

Öte yandan Le Pen, Britanya’nın AB’den ayrılma sürecinden de övgüyle bahsetti: 

“Britanyalılar, daha azimli küresel Britanya projesi için Brüksel bürokrasisinden kurtuldu ancak bu bizim projemiz değil. Biz, Avrupa Birliği’ni içeriden değiştirmek istiyoruz” 

PROTESTOCU KADIN SÜRÜKLENEREK ÇIKARILDI

Le Pen'in basın toplantısı sırasında bir kadın, Le Pen ve Rusya lideri Putin'in 2017 yılında Kremlin'de el sıkıştığı bir fotoğrafı kalp şeklinde gösterdi. Protestocu kadın, güvenlik görevlileri tarafından yere yatırılarak sürüklenerek salondan çıkarıldı.