Faizli Kredi Yurtlar Kurumu borçlarıyla ilgili yaptığı açıklamalarla konuyu sıklıkla dile getiren CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, faizlerin silinmesiyle Twitter gündemine birinci sıraya yükseldi.

Haziran ayında üniversiteden mezun olanlara Kredi Yurtlar Kurumu borçlarının hemen gönderilmesi ve fahiş geri ödeme istenmesi temmuz ayı başında Türkiye'nin gündemine oturdu. Binlerce öğrenci kredi borçlarını sosyal medyadan paylaştı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın üniversite mezunlarının Kredi Yurtlar Kurumu’ndan aldıkları öğrenim kredisi borçlarını, faiz eklenmeden sadece ana parayla ödemeleri kararı aldıklarını açıkladı. Erdoğan’ın konuşmasının ardından “Teşekkürler Kılıçdaroğlu” etiketi sosyal medyada gündem oldu.

photo1658156131

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, geçen hafta “Gençlere sesleniyorum: Faizli KYK borçlarını ödemeyin! Bir sene içinde iktidara geliyoruz; sözünü verdiğim gibi, sizden sadece ana para talep edilecek, o da iş bulduğunuzda” açıklamasını yapmıştı.

Erdoğan, bugünkü kabine toplantısı sonrasında üniversite mezunlarının KYK’ya olan kredi borçlarıyla ilgili, "Kredi geri ödemelerinin herhangi bir enflasyon farkı veya faiz uygulaması olmaksızın sadece alınan kredi rakamı üzerinden yapılmasını kararlaştırdık" diye konuştu. Erdoğan’ın bu açıklamasının ardından TeşekkürlerKılıçdaroğlu etiketi Twitter'da Türkiye gündeminde ilk sıraya yerleşti.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, 10 Temmuz’da üniversite mezunu gençlere yönelik olarak; “Gençlere sesleniyorum: Faizli KYK borçlarını ödemeyin! Bir sene içinde iktidara geliyoruz; sözünü verdiğim gibi, sizden sadece ana para talep edilecek, o da iş bulduğunuzda” mesajını paylaşmıştı.

Diyarbakır, Şanlıurfa barolarından sonra Şırnak Barosu'ndan da Ümit Özdağ hakkında suç duyurusu Diyarbakır, Şanlıurfa barolarından sonra Şırnak Barosu'ndan da Ümit Özdağ hakkında suç duyurusu

Hükümetin de aynı noktaya gelmesi üzerine Twitter’da “Teşekkürler Kılıçdaroğlu” etiketi gündem oldu. Birçok CHP’li siyasi isim de bu etiketle mesaj paylaştı. Mesajların bazıları şu şekilde:

CHP Sözcüsü Faik Öztrak: “KYK borç faizlerinin silinmesi de tamam. Gençlerimize hayırlı olsun. Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nu izlemeye devam edin.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba: “İktidar olmadan ülkeyi yöneten parti: CHP Erdoğan Kabine toplantısı sonrası KYK kredisi geri ödemelerinde faiz farkı olmadan sadece ana paranın ödeneceğini ilan etti. Birçok projemizden sonra KYK kredilerinde de Genel Başkanımızın vaatleri uygulandı. Teşekkürler Kılıçdaroğlu.”

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay: “Asgari ücret dedi, arttı Taşerona kadro dedi gerçekleşti. Emekliye bayram ikramiyesi dedi, yapıldı. TRT payı dedi, kaldırıldı. 3600 ek gösterge dedi, KYK borçlarının faizleri silinsin dedi, silindi. Bunlar iktidar olmadan yaptıklarımız. Sırada EYT var. Teşekkürler Kılıçdaroğlu.”

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç: “Birçok projemizden sonra KYK kredilerinde de Genel Başkanımızın vaatleri uygulandı. Teşekkürler Kılıçdaroğlu.”

CHP Genel Başkan Başdanışmanı Tuncay Özkan: “Asgari ücreti dile getirdi, artış oldu. Taşeron sorunu dile getirdi, kısmi adım atıldı. Emekliye bayram ikramiyesi dedi, yapıldı. TRT payı kaldırılacak dedi, kaldırıldı. 3600 ek gösterge dedi, çıktı. KYK borçlarının faizleri silinsin dedi, silindi Kılıçdaroğlu'nu izlemeye devam!”

KILIÇDAROĞLU'NDAN ANLAMLI MESAJ

Kemal Kılıçdaroğlu ise gelen tebrik mesajları üzerine sosyla medya hesabından aşağıdaki mesajı paylaştı. Mesajda Emeklilikte Yaşa Takılanlar'ın sorunlarının çözümünün de yüklendiği dile getiriliyor:

yeteye