Kuşadası Belediyesi, kentin simgesi Güvercianada’da bulunan İç Kale’de, Türkiye’nin ilk Deniz Ticaret Tarihi Müzesi’ni kurmak için çalışmalarına hız verdi. Başkan Günel ve koleksiyoncu Haluk Perk arasında iş birliği protokolü imzalandı. Protokolle, Haluk Perk’in koleksiyonunda bulunan denizcilikle ilgili çeşitli objeler, deniz ticaretinin tarihsel gelişiminde kullanılan ticari eşyalar, balıkçılık aletleri ile sikke, mühür ve biletlerden oluşan bir tarihi eser topluluğu, Deniz Ticaret Tarihi Müzesi’nde ziyaretçilerin ilgi ve beğenisine sunulacak.

TÜRK KAHVESİ EVİ DE SERGİLENECEK 

Yine iş birliği protokolüyle, marina mevkinde Rose Mary Anı Evi olarak düzenlenen tarihi binanın ilk katında bulunan Türk Kahvesi Evi de Türk kahvesinin Osmanlı döneminde yapımı, pişirilmesi, sunulması ve içilmesinde kullanılan cezve, fincan, tepsi ve lokumluk gibi çeşitli eşyalarla donatılacak. 

İşbirliği protokolü töreninde konuşan koleksiyoncu Haluk Perk, şunları söyledi:

“DÜNYA ÇAPINDA BİR KOLEKSİYONA SAHİP OLACAK”

Efeler Belediyesi’nin 11'inci kitap kafesi, Cuma Mahallesi’nde hizmete açıldı Efeler Belediyesi’nin 11'inci kitap kafesi, Cuma Mahallesi’nde hizmete açıldı

“Kuşadası deniz kıyısında kurulan bir kent olduğu için deniz ticareti tarihine sahip. Deniz Ticaret Tarihi Müzesi, Kuşadası’nın hem kendi tarihine hem de çevresindeki kültürlerle olan ilişkisine ışık tutacak. Ayrıca yapılacak tanıtım ve yayınlarla Kuşadası’nı ziyaret etmeye gelen yerli ve yabancı turistlerin uğramadan geçemeyeceği bir müze haline gelecek. Ziyaretçiler, Deniz Ticaret Tarihi Müzesi’nde dünya çapında bir koleksiyonu görme fırsatı bulacak. Türk Kahvesi Evi’nde sergileyeceğimiz koleksiyon da bizim için büyük önem taşıyor. Çünkü şimdiye kadar Türk kahvesiyle ilgili hem işletmelerde hem de medyada kullanılan bütün eşyalar Arap kültürüne ait. Biz Osmanlı dönemine ilişkin eşyaları sergileyeceğiz.”

Belediye Başkanı Günel ise Kuşadası’nda başlattıkları hizmet seferberliği kapsamında sanatsal ve kültürel faaliyetlere de yatırım yapmaya devam ettiklerine işaret ederek, “Kentimizde yerli ve yabancı turistler için farklı turizm rotaları oluşturmak için çok çalışıyoruz. Kuşadası’nın turizm dışında müzik, heykel, resim ve diğer kültürel faaliyetlerin de merkezi olması amacıyla çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Bir kentin turizm kenti olabilmesi, gelen turist sayısının yanında bu tür yatırımlara da bağlı” diye konuştu.