Kuşadası Belediyesi, kentin tarihi dokusu içerisinde önemli bir yere sahip olan Osmanlı döneminden kalma 10’u tescilli toplam 11 çeşmeyi, kültür mirasına kazandırmak için başlattığı bakım ve onarım çalışmalarını sürdürüyor. Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından onaylanan projede, 6 kişiden oluşan özel bir ekip; Hacıfeyzullah Mahallesi’nde bulunan 4 çeşmenin restorasyon işlemlerini tamamladı. 

Kuşadası’nda camiler ibadete hazır Kuşadası’nda camiler ibadete hazır

Çalışmada, önce tescilli 4 çeşmenin kırık ve hasarlı bölümleri onarıldı. Daha sonra ise yüzeyleri çimento içermeyen özel bir harç ile sıvanarak tarihi dokularına uygun taşlarla kaplandı. 4 çeşmenin restorasyon çalışması musluklarının takılmasının ardından tamamlanacak.

Kuşadası Belediyesi’nde görevli arkeolog Ayşe Gökdemir çalışmalara ilişkin “Tarihi çeşmelerle ilgili gerçekleştirdiğimiz restorasyon ve konservasyon çalışmalarında çok hassas bir biçimde hareket ediyoruz. Çünkü tescilli çeşmelerimizi yenilerken asıl görünümlerine kavuşturmak bizim için büyük önem taşıyor. Yakın zamanda tarihi çeşmelerimizin musluklarından yeniden su damlamaya başlayacak. Kuşadası Belediyesi olarak kentimizin tarihine sahip çıkıyoruz” dedi.