Programına telefonla katılan konuğun Kürtçe konuşmasını engelleyen Didem Arslan Yılmaz eleştirilere, "Etnik ayrım yaptığımı söylemek tamamen gülünç" yanıtını verdi.

Didem Arslan Yılmaz, Show TV'de yayınlanan “Didem Arslan Yılmaz'la Vazgeçme” programına telefonla bağlanan Türkan Taşçı isimli kadının konuşmasını, Kürtçe konuşmaya başladıktan bir süre sonra "hakaret içeren ifadeler kullandığı" gerekçesiyle engelledi. Bir süre sonra da Taşçı'yı yayından aldı.

Arslan'ın Kürtçe konuşan konuğu "Burası Türkiye Cumhuriyeti" diyerek engellemesi büyük çekti. Konu sosyal medya gündeminde ilk sıraya yükseldi.

"ANİDEN KÜRTÇE KONUŞMAK İSTEDİĞİNİ SÖYLEDİ"

Didem Arslan Yılmaz da, hakkındaki eleştirilere sosyal medya hesabından yanıt verdi. Yılmaz, kendini şu ifadelerle savundu:

"Dünkü yayınımıza, Urfa’dan gelen Hayriye Taşcı, 'Babası benden 4 aylık bebeğimi kaçırıyor, bana yardım edin' diyerek, ablası Ayfer Taşcı ile birlikte programımıza katıldı. Kızlar aileleri tarafından tehdit aldıklarını söyleyip, öldürülmekten korkuyorlardı.

Yayın devam ederken kızların Halası Türkan hanım yayına bağlanmak istedi. Yeğenleriyle şakır şakır Türkçe konuştu, önce kızlara Türkçe hakaretler etti. Sonra da aniden kızlarla Kürtçe konuşmak istediğini söyledi.

Hala Türkan hanım, benim ve seyircimin kızlarla konuşmasını anlamamızı istemedi. Yeğenleriyle Kürtçe konuşarak, konuşulanları gizlemek istedi. Halanın bizden önceden tercüman talebi de olmadı.

Türkan hanımı, Kürt olduğu için yayından aldırmadım. Yeğenlerine hakaret ve küfürler ettiği için yayından aldım. Öyle olsa yeğenlerini yayına konuk etmezdim.

Gözden kaçırmayın

Yargıtay, özel güvenlik görevlilerinin üst araması yapamayacağına hükmetti Yargıtay, özel güvenlik görevlilerinin üst araması yapamayacağına hükmetti

"KÜRTÇE KONUŞAN VATANDAŞLARIMIZLA HİÇBİR SORUNUM YOK"

Kürtçeye bir tepkim olamaz. Yayında 'doğu dili' diye hiçbir ifadem de yok…
 
Hala Türkan hanım, Arapça da konuşmak isteseydi, İngilizce de konuşmak isteseydi, aynı tepkiyi gösterirdim. Çünkü, onun ne söylediğini bilmemiz gerekiyordu, kızların can güvenliğinden endişe ediyordum.

Sivaslı bir ailenin kızıyım. Memleketimin doğusu batısı kuzeyi ve güneyi ile ilgili ayrım yaptığımı iddia etmek, hele etnik ayrım yaptığımı söylemek tamamen gülünç.

Yayının sadece 10 saniyesini servis edip sanki ortada bir siyasi tartışma varmış gibi linç başlatanların amacı 'ülkenin fay hatlarını kaşımak'

Not: Bu arada Kürtçe konuşan vatandaşlarımızla hiçbir sorunum yok, yanlış anlayan varsa onlardan özür dilerim."