Birleşmiş Milletler, küresel ticaretin 2022 ilk çeyrekte 7,7 trilyon dolarla rekor düzeye ulaştığını açıkladı. Mal ve hizmet ticaretini kapsayan küresel ticaret, 2021 ilk çeyreğe göre 1 trilyon dolar artış gösterdi.

Bloomberg'in haberine göre, küresel ticaret değeri 2021'in son çeyreğine oranla 250 milyon dolar arttı. Ticaret hacimleri düşük bir oranda yükseldi, yükselen emtia fiyatlarının bu dönemde yaşanan artışı destekledi.

SAVAŞ ULUSLARARASI TİCARETİ ETKİLEMEYE BAŞLIYOR

Raporda, ticaretteki büyümenin 2022 ikinci çeyrekte yavaşlamaya devam ettiğine dikkat çekilerek, "Ukrayna'daki savaş, büyük ölçüde fiyatlardaki artış yoluyla uluslararası ticareti etkilemeye başlıyor" değerlendirmesi yer aldı.

Uluslararası ticaretteki olumlu eğilimin sıkılaşma politikaları ve jeopolitik sürtüşmeler nedeniyle yakında sona erebileceğine işaret edilen raporda, artan faiz oranlarının ve ekonomik teşvik paketlerinin sona ermesinin 2022'nin geri kalanında ticaret hacimleri üzerinde olumsuz bir etkisi olacağı vurgulandı.

Yavaşlayan ekonomik büyüme ve Ukrayna'daki savaşın umutları azalttığı vurgulanan raporda, savaşın uluslararası enerji ve birincil emtia fiyatları üzerinde daha fazla yukarı yönlü baskı oluşturarak uluslararası ticareti etkilediği belirtildi.

BÜYÜME TÜM COĞRAFİ BÖLGELERDE GÜÇLÜ

Yılın ilk çeyreğinde ticaretteki büyümenin tüm coğrafi bölgelerde güçlü olduğuna dikkat çekilen raporda, doğu Asya ve Pasifik bölgelerinde nispeten düşük kaldığı kaydedildi. Raporda, emtia fiyatları arttıkça emtia ihracatı yapan bölgelerde ihracat artışının genel olarak daha güçlü seyrettiği bildirildi.

Motorine zam geliyor Motorine zam geliyor

Mal ticaretinin yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yaklaşık yüzde 25 artışla 6,1 trilyon dolara ulaştığı belirtilen raporda, hizmet ticaretinin ise yaklaşık yüzde 22 artışla 1,6 trilyon dolara çıktığı bilgisine yer verildi. Raporda, çoğu ekonomik sektörde 2022'nin ilk çeyreğinde ticaret değerlerinde yıldan yıla önemli artışlar görüldüğü ifade edildi.